Wednesday, January 22, 2025
4.6 C
Banja Luka
spot_img

Dolar ojačao drugu sedmicu zaredom, evro pod pritiskom

NA SVJETSKIM je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošle sedmice, druge zaredom, dok je evro oslabio jer podjele unutar Evropske unije o paketu pomoći privredi nisu prevladane.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloge sedmice 0,5 odsto, na 100,28 bodova, blizu najvišeg nivoa u tri sedmice.

Pritom je kurs evra prema dolaru skliznuo 0,5 odsto, na 1,0820 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena dolara ostala je na sedmičnom gotovo nepromijenjena, na 107,50 jena.

Dolar osjetno ojačao prošle sedmice

Dolar je prošle sedmice osjetno ojačao prema valutama zemalja-proizvođača nafte, kao što je norveška kruna, koje su pod pritiskom zbog oštrog pada cijena “crnog zlata”.

Dolar je ojačao i prema evru jer ulagače nije umirio samit Evropske unije na kojem se raspravljalo o uspostavi fonda za pomoć oporavku privrede od koronakrize.

Čelnici Evropske unije dogovorili su se u četvrtak o uspostavi zajedničkog finansijskog fonda, vrijednog do 2.000 milijardi evra, ali odluke o detaljima tog programa odgodili su do ljeta.

Sa samita nisu objavljene pojedinačnosti o fondu za oporavak, ponajprije o tome kako će biti finansiran ili hoće li biti vezan za EU proračun, a analitičari ističu činjenicu da podjele unutar bloka na tom sastanku nisu bile prevladane.

Ulrich Leuchtmann, čelnik odjela valutne analize u Commerzbanku, smatra da ishod samita odražava neslaganje unutar EU-a oko rješavanja krize koja se produbljava u Evropi i oko sprečavanja eskalacije po pitanju kretanja prinosa na obveznice zemalja na rubu evrozone.

U situaciji dok su Italija i Španija snažnije pogođene krizom od Njemačke, ponovno su na površinu izbila stara neprijateljstva unutar bloka, koji je, prema procjenama Evropske središnje banke (ECB), suočen s mogućim padom privrede od čak 15 odsto.

„Nemamo pojma kako bi se ta pomoć finansirala, a to zasigurno nije čaroban lijek kojim bi se ublažio mogući pad BDP-a za 15 odsto“, kaže Chris Weston, direktor kompanije Pepperstone.

Ulagači na oprezu

Ali, ulagači su bili oprezni i prema dolaru jer je jasno da i američka privreda ulazi u recesiju, na što, među ostalim, upućuju podaci s tržišta rada.

Doduše, prošle sedmice je broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao za 4,4 miliona, manje nego sedmicu dana ranije, ali ukupni podaci pokazuju da je u posljednjih pet sedmica bez posla ostalo više od 26 miliona Amerikanaca, čime su izbrisana sva radna mjesta stvorena od finansijske krize 2008. godine.

Kevin Hassett, ekonomski savjetnik Bijele kuće, kazao je ovih dana da bi bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a u drugom tromjesečju mogao zabilježiti rekordan pad jer su mnogi dijelovi privrede blokirani, ali nije objavio detaljnije brojke.

U anketi Reutersa analitičari, pak, procjenjuju da bi najveća svjetska privreda u prvom tromjesečju moglo pasti oko 5 odsto, a u drugom znatno više, pa čak i 30 odsto.

(Hina)

Popularne vijesti