„Ja sam u Omladinskom komunikativnom centru u Banjaluci bila zaposlena od 2006. godine na radnom mjestu finansijskog službenika. Pošto sam po opisu mog radnog mjesta imala uvid u dijelove finansijskog poslovanja OKC-a, uočila sam određene propuste i nepravilnosti o kojima sam u više navrata usmeno obavijestila izvršnog direkora OKC-a Sašu Markovića i finansijskog menadžera Božanu Subić Jović. Pošto su njih dvoje ignorisali moje primjedbe o nepravilnostima u finansijskom poslovanju OKC-a rekla sam im da ću sve to prijaviti Željku Paukoviću koji je u to vrijeme bio predsjednik Upravnog odbora OKC-a. Nakon toga je počela diskriminacija i mobing nadamnom od strane Markovića i Jovićeve sa ciljem da me diskredituju i otjeraju iz OKC-a, a sve zbog toga što nisam dozvoljavala malverzacije u finansijskom poslovanju na projektima koje sam vodila kao finansijski službenik i što sam rekla da ću sve to prijaviti Željku Paukoviću, tadašnjem predsjedniku UO OKC.“
Ovako započinje krivična prijava Okružnom javnom tužilaštvu koju je Iva Bundalo, zaposlena kao finansijski službenik u Omladinskom komunikativnom centru, 21.8.2018. podnijela protiv Saše Markovića, tadašnjeg izvršnog direktora OKC-a, a današnjeg vlasnika turističke agencije Travel for Fun, koja je Institutu za javno zdravstvo Srpske prodavala medicinska odijela i drugu medicinsku opremu.
U prijavi navodi da je 2017. godine usmeno, pismeno i u dobroj namjeri tadašnjem predsjedniku UO OKC-a Željku Paukoviću, članovima komisije UO i članovima Skupštine OKC-a prijavila korupciju u tom udruženju građana, odnosno nepravilnosti i nezakonitosti u poslovanju OKC-a, koje su činili pojedinci u OKC-u s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi, kao i činjenice da su odgovorna lica OKC-a svojim djelovanjem nanijeli težu povredu njenih radničkih prava.
„Iako sam se odgovornim licima OKC-a obratila kao radnik, odgovorna lica OKC-a su angažovali advokatsku kancelariju Stevanović da mi odgovore na moj zahtjev. U mojoj prijavi je bilo činjenica i dokaza o elementima krivičnih djela uključujući i direktnu materijalnu štetu OKC-u u iznosu od 6.500,00 evra, krađu novca iz blagajne, nezakonito uzimanje dijela mojih prihoda u korist Božane Subić Jović, nezakonito vođenje blagajne, prijetnje, mobing i diskriminacija nadamnom, što je rezultovalo mojim liječenjem na Klinici za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra RS“, navodi Bundalo u svojoj prijavi.
(Snimljeno na UKC-u, nekontrolisani tremor prouzrokovan stresom)
Nakon prijave organima OKC-a, Ivin život se pretvara u pakao, jer ubrzo dobija i pismenu opomenu pred otkaz, koju joj je, kako će se kasnije ispostaviti, Marković nezakonito uručio.
U svemu ovome dodatni pritisak izvršila je angažovana advokatska kancelarija Stevanović, koja je na Ivin upit šta je poslodavac (OKC) uradio po njenoj prijavi za korupciju, odgovorila, kako je Bundalo shvatila, indirektnom prijetnjom. To joj je stvorilo još veći pritisak.
“U vezi sa naprijed navedenim jasno je da Vi nemate ovlaštenja da od OKC-a tražite bilo kakvo podnošenje izvještaja, a što nije u vezi sa pravima, obavezama i odgovornostima iz radnog odnosa, kao i sa samim procesom rada, te svako suprotno postupanje može da predstavlja nepoštovanje radne discipline, zbog koje poslodavac po zakonu može da otkaže ugovor o radu, kao i što iznošenje određenih neistina može da ima elemenata klevetničkog izražavanja, a što sve u konačnosti može da ima dalekosežne negativne materijalne posljedice po Vas“, navedeno je u odgovoru advokatske kancelarije Stevanović.
Međutim, da su sumnje koje je Bundalo navodila imale osnova, svjedoče i dokazi o utaji poreza u OKC-u za vrijeme direktorovanja Saše Markovića, a koji su u posjedu našeg portala i o kojima ćemo detaljno pisati u narednim danima.
UO OKC-a naknadno je potvrdio da je izvršni direktor Saša Marković nezakonito donio pismenu opomenu pred otkaz koja se ogledala u povredi radničkih prava, a što rezultovalo Ivinim liječenjem na Klinici za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra RS koje traje do dana današnjeg.
U prijavi podnesenoj OJT Banjaluka, Iva Bundalo navodi i da je 28.4.2017. na molbu tadašnjeg predsjednika upravnog odbora OKC-a Željka Paukovića prisustvovala sastanku sa članovima komisije UO OKC-a u sastavu Darko Marjanović, Nina Ninković i Željko Pauković. Željko Pauković je, kako navodi, molio Bundalo da na tom sastanku usmeno informiše članove UO o nezakonitostima koje je uočila.
„Tada mi je rečeno da im nije jasno zašto je izvršni direktor izdao spomenutu pismenu opomenu pred otkaz, jer je očigledno da ja nisam odgovorna za stvari za koje sam optužena u opomeni. Nakon toga, ja sam počela da iznosim i činjenice o nezakonitom radu u OKC-u za koje je odgovoran izvršni direktor. U toku mog izlaganja grubo me je prekinuo član UO Darko Marjanović. Počeo je da viče na mene, da mi prijeti otkazom i udara šakom od sto. Naredio mi je da prestanem sa izlaganjem i da ću i ja i svi ostali u OKC-u dobiti otkaz. Time je i prekinut naš sastanak. Prije početka ovog sastanka tadašnji predsjednik UO OKC-a Željko Pauković je upozorio prisutne da sam u veoma osjetljivom psihičkom stanju i na lijekovima. Darko Marjanović je znao za moje zdravstveno stanje“, napisala je Bundalo i dodala da Marjanovića to nije spriječilo da, kako tvrdi, neprofesionalno i agresivno reaguje na njeno izlaganje, što je direktno uticalo na pogoršanje njenog zdravstvenog stanja, pa je iste večeri završila u Domu zdravlja gdje je primila injekciju bensedina za smirenje.
„Zbog prijetnji koje sam dobila u Obavještenju advokatske kancelarije Stevanović, ali i svega navedenog, osjećala sam se nepoželjnom u OKC-u i plašila sam se da će Saša Marković i Božana Subić Jović svaliti na mene odgovornost njihovih nezakonitih radnji, te sam 15.06.2018. godine izvršnom direktoru OKC-a Saši Markoviću dostavila otkazno pismo sa otkaznim rokom od 15 dana“, zaključuje Bundalo u svojoj prijavi.
Posebno je interesantno što je Bundalo u krivičnoj prijavi podnijetoj OJT Banjaluka detaljno objasnila sve nepravilnosti koje je uočavala radeći u OKC-u, a naš portal te tvrdnje prenosi u cjelini i bez izmjena.
„31.12.2012. godine saldo blagajne iznosi 9769,39 KM.
31.12.2013. godine saldo blagajne iznosi 743,31 KM.
31.12.2014. godine saldo blagajne iznosi 1.400,43 KM.
31.12.2015. godine saldo blagajne iznosi 2.148,51 KM.
31.12.2016. godine saldo blagajne iznosi 4.344,30 KM.
Želim da naglasim da u navedenim datumima u blagajni fizički nismo imali navedena sredstva.
02.12.2016. godine sam po direktivi izvršnog direktora podigla 4.000,00 KM sa glavnog OKC-ovog računa i ta sredstva su data kao pozajmica radniku Jugoslavu Jevđiću. Želim da istaknem da sam svom finansijskom menadžeru Božani Subić Jović sugerisala da je to neispravno i neregularno, već da smo mu pozajmicu mogli dati na legalan način preko računa solidarnog fonda uz prateći dokument o prijemu pozajmice.
- 12. 2016. godine sam utvrdila da nam je nestalo oko 2.000,00 KM iz kase. Odmah sam obavijestila nadređene osobe, a moj finansijski menadžer je veći dio tih sredstava predamnom namirila iz koverte koju je izvadila iz ladice svog stola. Kada sam je upitala otkud taj novac, rekla mi je da su isplaćivali autorske honorare spoljnim saradnicima, a oni su dio isplaćenog novca vraćali u kešu.
Na zahtjev izvršnog direktora Saše Markovića pravdali smo njegovu platu donatorima i IPA-i i CCI-u. To znači da na IPA projektu ima 100% budžetiranu platu i tu platu je prikazivao donatoru CCI. A platu sa CCI projekta je primao kroz autorski honorar. To je rađeno u toku 2014., 2015. i 2016. godine. U više navrata sam opomenula finansijskog menadžera i izvršnog direktora da je to nepravilno prijavljivanje ličnih prihoda i po procedurama donatora i po zakonu o porezima i doprinosima na lična primanja. Njih dvoje nisu ništa po tom pitanju preduzeli.
Dvije godine je moj autorski honorar od sredstava Gradskog radija je isplaćivan na moje ime i na moj žiro račun, a na usmenu naredbu izvršnog direktora pola tog honorara sam davala finansijskom menadžeru u kešu, a da to nije nigdje evidentirano. Smatram da su ovim prekršena moja prava.“
Kako svjedoči Iva Bundalo, za sve to vrijeme nije imala podršku kolega sa posla, koji su do te mjere bili uplašeni, da joj se nisu smjeli obraćati čak ni na pauzama. Posebno bizaran detalj se odnosi na proslavu 21. rođendana OKC-a polovinom februara 2018., kada je u prostorijama udruženja upriličeno slavlje i zajedničko fotografisanje. Na zvaničnoj Facebook stranici OKC-a su taj dan okačene fotografije. Na zajedničkoj fotografiji Iva je isječena, odnosno ostavljeno je da se vidi samo dio njenog ramena. U komentaru fotografije napisana su imena svih koji su tada bili prisutni, osim jednog imena.
Saša Marković od početka izvještavanja o aferama u kojim otkrivamo njegove potencijalne malverzacije nije odgovorio niti na jedan naš upit. Očigledno se brani ćutanjem. Tako je bilo i ovog puta.
Autor: Stefan Blagić