Wednesday, January 22, 2025
4.6 C
Banja Luka
spot_img

PARTNERSTVO TEŠKO STOTINE HILJADA: Univerzitet u Mostaru aplicirao na prekogranični poziv sa stranačkom IT kompanijom ‘Katarina’

Univerzitet u Mostaru, zajedno sa stranačkom IT muzarom – kompanijom Katarina prijavilo se na konkurs u Hrvatskoj. Predmet nabavke, koju je objavio Središnji registar osiguranika Republike Hrvatske je izrada digitalne platforme s individualizovanim penzijskim informacijama. 

Tamo se Univerzitet i “Katarina” javljaju kao „zajednica ponuditelja“.

Za predmetni posao javili su se zagrebački Cuspis, čija je ponuda s PDV-om 236.250 evra, te Univerzitet i Katarina s ponudom od 287.500 evra.

Univerzitet u Mostaru od „partnera“ u međuvremenu naručuje na stotine hiljada maraka opreme i usluga. Mnogi profesori se pitaju gdje je ona, a tvrde da rade na računarima starim dvadesetak godina.

Od 23. marta 2023. do 23. marta 2025. Univerzitet ima sporazum s “Katarinom” težak 80.000 maraka.

Predmet sporazuma je ‘javna nabavka usluga servisiranje i održavanje opreme za potrebe ustrojbenih jedinica i rektorata Univerziteta u Mostaru.

Osim tog ugovora, tu je i ugovor težak 97.500 maraka za usluge programiranja paketa programske podrške (softverskih paketa).


U maju 2021. Univerzitet sklapa s Katarinom ugovor vrijedan 70.000 maraka, takođe za servisiranje i održavanje opreme.

Iste godine od iste kompanije Univerzitet nabavlja 693.922 marke računarske opreme.

Zašto Univerzitet u Mostaru, obrazovna ustanova Hrvata u BiH i šire aplicira za poslove izrade digitalnih platformi, koji je tu interes Univerziteta, koji “Katarine”, koji javni, a čiji su privatni sasvim je jasno. Na Univerzitetu u Mostaru kao IT ekspert radi Tomislav Marić.

Tomislav Marić radio je u IT odjelu HT Mostara, a fiktivnim ugovorima ga je na Petom spratu angažovao Rade Bošnjak. Sada radi na Univerzitetu. Osim te jasne poveznice s mutnim IT radnjama ima još jedna. Ured na Petom spratu, na kojem je rađen tajni paralelni zdravstveno informacijski sistem za pacijente bio je u vlasništvu “Katarine”, koja ga je kupila 19. jula 2019. godine, te ga dvije godine kasnije prodala vlasniku. Sve to govori u prilog činjenici da ljubav Univerziteta i “Katarine” nije slučajna.

Nadalje, “Katarina” po prvi put u partnerstvu sa Univerzitetom nudi uslugu izrade digitalne platforme, a ranije joj je u ponudi bila samo prodaja i održavanje opreme, što znači da je u paketu priče i ekipa s Petog sprata, koja se obučavala u Vitalisu, a među kojima i Tomislav Marić.

Zašto Univerzitet u Mostaru, obrazovna ustanova Hrvata u BiH i šire aplicira za poslove izrade digitalnih platformi. Zašto Univerzitet kao partnera za aplikaciju bira “Katarinu”, kompaniju kojoj daje stotine hiljada maraka pitali smo Univerzitet u Mostaru.

Zavjet šutnje

Koje su sve stručnjake i na koje pozicije stavili u ponudu koju su predali zajedno s Katarina d.o.o., koliki je  finansijski udio Univerziteta u Mostaru u ukupnoj ponudi, je li u prijavljenoj ekipi, ekipa koja je radila paralelni sistem za Radu Bošnjak, je li ovakvo što nova degradacija Univerziteta u Mostaru rektora Zorana Tomića smo pitali 24. aprila ove godine. Ekspert za komunikaciju i odnose s javnošću naravno nije odgovorio, a oglašava se samo u režimskim medijima.

Katarina koja ubire stotine hiljada maraka od ustanova kojima je na čelu HDZ kadar takođe ćuti na naš upit koje su sve iznose u zadnje tri godine fakturisali prema Univerzitetu u Mostaru, te koje su sve stručnjake i iz kojih ustanova i na koje pozicije a prema zahtjevima Dokumentacije za nadmetanje stavili u ponudu koju su predali zajedno sa Univerzitetom u Mostaru.

I nije to slučaj samo s ovim upitom. Zavjet šutnje, a stotine hiljada maraka na računu za ovo je preduzeće praksa.

Međutim, na portalu javnih nabavki jasno je da Univerzitet “Katarini” daje šakom i kapom, a osim toga izabralo ih je i za partnerstvo za prijavu na prekogranični projekt.

Zakon o javno privatnom partnerstvu u BiH govori da je javni partner dužan poštovati sljedeća načela: načelo zaštite javnog interesa, načelo tržišnog nadmetanja, načelo efikasnosti, načelo jednakog tretmana, načelo uzajamnog priznavanja, načelo srazmjernosti, načelo transparentnosti, načelo slobode ugovaranja, načelo zaštite okoline.

Nije poznato na koji je način Univerzitet izabralo partnera, budući da javnost o ovome ništa ne zna, te je osim načela nadmetanja, ugroženo i načelo transparentnosti.

Rektor, koji sam sebi naručuje nagrade i priznanja, očito sam i bira partnere za saradnju.

 

(Hercegovina.info)

Popularne vijesti