Konfucijev institut Univerziteta u Banjoj Luci slavi dvije godine postojanja. U toku svog dosadašnjeg rada zainteresovali su veliki broj ljudi za kineski jezik i kulturu, te im pružali dosta zanimljivog sadržaja. O samom institutu i spovedenim aktivnostima pričamo sa Anjom Mudrenović koja je prevodilac i predavač na Konfucijevom institutu.
Šta je Konfucijev institut i kakve aktivnosti, pored kursa kineskog jezika, organizujete?
Konfucijevi instituti su dio Kancelarije za promociju kineskog jezika i kulture u svijetu koja je u sklopu Ministarstva obrazovanja NR Kine. Svaki Konfucijev institut se, po pravilu, otvara u sklopu univerziteta izvan Kine koji ostvaruje partnerski odnos sa nekim univerzitetom u Kini. Tako su Konfucijev institut u Banjoj Luci zajedno otvorili Univerzitet u Banjoj Luci i Univerzitet za tehnologiju i obrazovanje u Tjenđinu.
Pored kurseva kineskog jezika, Konfucijev institut Univerziteta u Banjoj Luci organizuje i kurseve kineske kulture, taiđićuena, kaligrafije, radionice, predavanja, a uskoro ćemo u ponudi uvrstiti i novi kurs – najstarija strateška i misaona igra veići. Pored toga, zahvaljujući radu Konfucijevog instituta, Kineski jezik je postao izborni predmet na Filološkom fakultetu, a u planu je i otvaranje interdisciplinarnog studija. Takođe, Konfucijev institut organizuje i polaganje međunarodnog ispita iz kineskog jezika za nematernje govornike – HSK.
Koliko trenutno polaznika na svim nivoima kurseva imate i kakva su njihova iskustva?
Trenutno držimo kurseve u večernjim terminima iz kineskog jezika za tri nivoa – HSK 1, 2 i 3 koje pohađa ukupno oko 50 polaznika. Osim toga, imamo dvije grupe učenika u Gimnaziji, jedno odjeljenje u OŠ Vuk S. Karadžić i imaćemo dvije grupe učenika u Ekonomskoj školi u Doboju koji uče kineski jezik. Dosad je preko 300 polaznika učilo kineski jezik na nekom od kurseva. Oni su svi istakli da im je ovo značajno novo iskustvo, jer su, osim učenja novog jezika, imali priliku da učestvuju u svim aktivnostima koje organizuje Institut, kao i da borave u Kini u sklopu ljetnog kampa.
Vaše aktivnosti privlače veliku pažnju mnogih stanovnika Banjaluke. Da li je upravo vaš sadržaj nešto što je nedostajalo ovom gradu?
Cilj Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjoj Luci jeste da poveže narode Republike Srpske i BiH i Kine. Sve aktivnosti koje smo organizovali su imale taj cilj i naši sugrađani su to prepoznali. Interesovanje je za svaki događaj izuzetno veliko, a trudimo se da kroz besplatne radionice, predavanja i kurseve približimo veliku zemlju kao što je Kina našem narodu. Smatramo da je to nešto novo u ovom gradu i da je takva saradnja značajna za sve nas.
S obzirom na to da imate odličnu saradnju sa pojedinim univerzitetima u Kini, da li pružate određenu podršku studentima iz BiH koji se odluče da ide na studije u Kinu?
Konfucijev institut svake godine objavljuje spisak stipendija koje nude različiti univerziteti u Kini, Ambasada NR Kine u BiH i Vlada NR Kine. Na našem sajtu www.ki.unibl.org možete pogledati spisak stipendija našeg partnerskog TUTE univerziteta, a dosad smo već imali nekoliko studenata koji su dobili stipendiju za studije i usavršavanja u Kini iz različitih oblasti. Neki fakulteta našeg Univerziteta su potpisali sporazume sa određenim univerziteta u Kini i to je, takođe, jedan od načina za odlazak na studije u NR Kinu.
Da li za svoje polaznike organizujete i posjete Kini?
U protekle dvije godine, Konfucijev institut je organizovao više posjeta profesora i saradnika Univerziteta u Banjoj Luci i predstavnika Grada Banja Luka u NR Kinu. Osim toga, imali smo dvije posjete predstavnika Hanbana Univerzitetu u Banjoj Luci. 2019. godine, ukupno 20 polaznika Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjoj Luci boravilo je u Kini (Peking i Tjenđin) u sklopu ljetnog kampa koji organizuje Hanban, a koji se, po pravilu, održava svake godine za različite polaznike. Ovo su sve načini produbljenja saradnje dvije zemlje i dva naroda, kao i prilika za usavršavanje, upoznavanje nove kulture i učenje jezika.
#BLijada
(infoveza.com)