Saturday, September 28, 2024
15.7 C
Banja Luka
spot_img

NAJNOVIJE VIJESTI

spot_img

POVEZANE VIJESTI

Zbog spora grada Banjaluka i preduzeća “Krajina” decenijama ispaštaju građani

Spor grada Banjaluka i građevinskog preduzeća “Krajina” oko garaža traje godinama, a ispaštaju stanari, koji se svakodnevno bore za parking mjesto, jer je predmet spora garaža, koja je, prema našim saznanjima pripala gradu Banjaluka, a Krajina se nije htjela odreći tog kolača, pa je čitava stvar i dalje zamršena, a garaže preko deceniju zjape prazne. U ovakvim uslovima obično građevinska firma raspolaže garažama, te ih najčešće proda ili izdaje na mjesečnom nivou. Čitavu stvar dodatno komplikuje činjenica da do bilo kakvih odgovora nije moguće doći.

(Ulica “Branka Ćopića” Aleja Centar Banja Luka-garaže)

Tako je Micro mreža pisala Gradskoj upravi Banjaluka u vezi s ovim slučajem još 23.06., međutim nismo dobili nikakav odgovor. Konkretno, zanimalo nas je zašto se garaže u pomenutoj ulici ne koriste i kakav je problem po srijedi. Pored ovog pitanja, na adresu Tima za komunikaciju Banjaluka smo poslali i upit vezano za ograđivanje parking prostora od 10 mijesta, koje je ogradio vlasnik građevniskog preduzeća “Krajina” Borko Đurić.

Na ova pitanja ni nakon isteka zakonskog roka od transparentne Gradske uprave Banjaluka odgovor nismo dobili.

Borko Đurić, donedavni direktor Privredne komore Republike Srpske i vlasnik GP “Krajina” imao je decenijama odriješene ruke od strane SNSD-a. Njegov uspon počeo je još 2000. godine, kako je pisao Žurnal. Sve počinje odlukom tadašnjeg ministara odbrane u vladi RS Manojla Milovanovića, koji mimo zakona, prodaje ovoj firmi 175 dunuma zemlje u centru Banjaluke, sa pripadajućim objektima. Zauzvrat je GP “Krajina“ imala obavezu da za potrebe vojske izgradi 84 stana. Cijena kvadrata bila je izuzetno visoka – 1600 maraka, a ukupna vrijednost stanova 9,5 miliona.

Tadašnje Ministarstvo odbrane je objekte Vojske RS, koji su kasnije porušeni, procijenila na, takođe, 9,5 miliona, pa je jasno da je ogromna parcela data „GP Krajini“ besplatno. Pravobranilaštvo je odmah ukazalo na nezakonitosti, ali se bez obzira na to krenulo u realizaciju projekta. Već na tom prvom koraku, Krajina je zaradila više od 40 miliona maraka, jer je stvarna vrijednost zemljišta u jednom komadu iznosila 50 miliona. Da je isparcelisano i prodano licitacijom, njegova cijena bi, kako tvrde stručnjaci, dostigla astronomskih 210 miliona maraka.

Đurić je, kao što smo rekli itekako profitirao, a gradnju u pomenutom dijelu Banjaluke nastavlja i dalje. Neprikosnoven je i pred novom vlasti, jer očigledno Đurića niko ne pita kako može da ogradi 10 parking mijesta, niti ga iko uslovljava da plaća komunalnu naknadu za stanove koje nije prodao. Sa druge strane prema stanarima je, kako kažu bahat i ignoriše njihove pozive na razgovor.

Zbog svega navedenog Micro mreža se obratila pitanjem GP Krajini ali nismo dobili nikakav odgovor. Nakon 15 dana pozvali smo ih telefonom, gdje nam je rečeno da im ponovo postavimo pitanja na drugi mail, mada sumnjaju da će nam dati ikakav odgovor. Braneći se ćutanjem i grad Banjaluka i GP Krajina spor drže zamrznut, a građani se bore za parking mjesto više, gurajući se između ograde od amrature.

O odnosu nove administracije u Banjoj Luci i Đurića nedavno je pisao Žurnal, tvrdeći da je za pola godine mandata punog kolokvijalne borbe protiv kriminala i korupcije, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković tajkunu Borku Đuriću izdao četiri nove građevinske dozvole za gradnju u elitnom naselju “Aleja-Centar” i nastavio praksu SNSD-ovih gradonačelnika. Po ugovoru iz 2003, koji ne smeta mladom bundžiji, Grad Banjaluka zakinut je za novi milion KM.

Po svemu sudeći nepravilnosti su brojne ali niko, pa ni nova administracija u Banjoj Luci nije spremna da se uhvati u koštac s ovim problemima. Zbog čega su garaže u Ulici “Branko Ćopić” pune smeća, parking mjesta je sve manje, pa elitno naselje sve više liči na brazilsku favelu u kojoj se dogovaraju moćni i bogati preko leđa običnih ljudi.

(Micromreža)

Popularne vijesti