Friday, November 22, 2024
15.7 C
Banja Luka
spot_img

Vršilac dužnosti direktora može biti svako

Zloupotreba instituta vršioca dužnosti u javnim poduzećima, ustanovama i institucijama u fokusu je kampanje “V.d. Republika”, koju provodi Udruženje građana Restart Srpska. Istraživanjem su zaključili da je nemoguće izbrojiti sve vršioce dužnosti koji na pozicijama opstaju i više godina. Izjava premijera Viškovića da je sve po zakonu i da se v. d. postavlja jer ne ispunjava uslove za određene pozicije direktora, navela ih je na novu akciju.

Vršilac dužnosti direktora može biti svako. Ako to želite pišite premijeru, poručili su građanima aktivisti Restarta. Tako su, naime, protumačili izjavu predsjednika Vlade koji je upitan o velikom broju vršilaca dužnosti u javnim ustanovama i preduzećima.

“Provjerite zakon. V.d. u datom momentu zato se zove v.d., ako ne ispunjava neke određene zakonom predviđene mogućnosti, zato nije ni mogao biti imenovan kao direktor nego je imenovan kao v.d.”, riječi su Viškovića.

Premijer je rekao istinu. Tužnu i sumornu. Upozoravaju organizatori kampanje.

“Taj politički način imenovanja direktora jest jedan ključni izbor korupcije u našoj zemlji, jer se putem toga, kako ste mogli da vidite, kako smo svi mogli da vidimo zadnjih godina, vrši jedno pranje novca, nepotizam i predstavlja jedno gušenje demokratije i izvrgavanje ruglu pravnih propisa”, kaže Stefan Blagić, predsjednik organizacije “Restart Srpska”.

Istraživanjem provedenim krajem prošle godine utvrdili su da je na čelu osam javnih preduzeća u RS vršilac dužnosti. Ima ih u pojedinim agencijama i fondovima, a nebrojeno na lokalnom nivou. Koliko zaziru od očiju javnosti pokazuje primjer iz Prijedora. Bilbord Restarta postavljen u blizini ustanove na čijem je čelu bio v. d. morao je biti izmješten, nakon žalbe.

“Vi kada skrenete pažnju javnosti, ipak to ima određenog uticaja, vide oni koji treba da vide i koji treba da čuju i zaista bockamo ih i pravimo pritisak da se ova oblast napokon reguliše i da svedemo tu mogućnost zloupotrebe na najmanju moguću mjeru”, ističe Velizar Antić, predsjednik Skupštine organizacije “Restart Srpska”.

Zloupotreba se sastoji uglavnom u nagrađivanju podobnih pojedinaca koji se postavljanjem na mjesta vršilaca dužnosti direktora praktično nalaze u sukobu interesa. Obavljaju više funkcija istovremeno, podložniji su ucjenama. To je moguće spriječiti jedino izmjenama propisa, počevši od Zakona o Vladi i ministarskim i drugim imenovanjima, pa kroz sve srodne zakone, kažu u Transparency Internationalu BiH (TI BiH).

“Trebalo bi urediti na način da se ograniči imenovanje na određeni period, kao što je npr. u Zakonu o državnim službenicima, gdje je najviše dva mandata po 90 dana. Takođe to bi se moglo primijeniti na ostale zakone koje bi trebalo proširiti odnosno dopuniti i izmjeniti na ovaj način”, smatra Damjan Ožegović iz TI BiH.

Neophodno bi bilo, smatraju pravni stručnjaci, i obavezati na raspisivanje konkursa za imenovanje direktora u punom kapacitetu tokom trajanja ograničenog mandata vršilaca dužnosti. U narednom periodu, najavili su, novim zakonskim prijedlozima baviće se i Restart Srpska.

(BHRT)

Popularne vijesti