U kompaniji “Bitminer Factory” iz Gradiške tvrde da se vrše pritisci na Viši privredni sud u Banjaluci u vezi sa sporom koji imaju s banjalučkom UniCredit bankom.
U ovoj kompaniji, kojoj je prema presudi Okružnog privrednog suda UniCredit banka nezakonito ugasila poslovni račun i time dovela do propasti projekta vrijednog nekoliko stotina miliona KM, ističu da pritisci idu u smjeru da se prvostepena presuda prema kojoj im je UniCredit banka Banjaluka dužna da isplati 256 miliona KM, preinači ili čak poništi.
“Vrše se razni pritisci na raznim stranama kako u samom pravosuđu, tako i u vlasti, i to su naša saznanja. Mi ćemo iskoristiti sva pravna sredstva da istrajemo, jer smo sigurni da je prvostepena presuda ispravna, o čemu govori i obrazloženje same presude”, rekli su nam u kompaniji “Bitminer Factory” iz Gradiške.
Inače, suština spora “Bitminer Factoryja” iz Gradiške i UniCredit banke je u tome što je kompanija iz Gradiške imala plan da preko dvije hidrocentrale proizvodi struju, koju bi dijelom prodavala partnerskom preduzeću za rudarenje kriptovaluta, dok bi ostatak, odnosno višak električne energije koju proizvede išao u elektroenergetsku mrežu. Plan je bio da se za taj projekat animiraju i privuku investitori putem ICO tehnologije, tako što bi se emitovali digitalni tokeni u zamjenu za novac, koji bi se prikupljao preko računa koji je bez ikakve poteškoće otvoren u UniCredit banci u Banjaluci. Prvi problemi su nastali nakon što je banka počela da vraća uplate, pravdajući se da ne može poslovati s preduzećem koja se bavi kriptovalutama, jer su navodno takva pravila grupacije. Međutim, upravo je UniCredit banka u svijetu poznata kao pionir blokčejn tehnologije i pametnih ugovora.
Nakon što joj je jednostranim postupanjem banke spriječen projekat, kompanija “Bitminer Factory” podnijela je tužbu i Okružni privredni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu, prema kojoj UniCredit banka Banjaluka kompaniji “Bitminer Factory” treba da plati 256 miliona KM. Ubrzo nakon ove presude pojedini klijenti banke, kao što je Advokatska komora Republike Srpske, počeli su da povlače svoj novac, međutim tvrde da to nije plod bilo kakvih pritisaka, već isključivo mjera predostrožnosti.
“Niko nije vršio bilo kakav pritisak. Odluka o povlačenju depozita donesena je na sjednici Izvršnog odbora. To je bila odluka radi predostrožnosti da se ne bi desio neki negativni scenario po sredstva Komore. Nije bila namjera da se pošalje bilo kakva poruka ili utiče na odluku suda”, rekao je za “Nezavisne novine” Dalibor Mrša, predsjednik Advokatske komore Republike Srpske, koja je nakon prvostepene presude iz UniCredit banke povukla 250.000 KM.
U banjalučkoj UniCredit banci još ranije su rekli da je tužbeni zahtjev firme “Bitminer Factory” u potpunosti neosnovan te da je prvostepena presuda Okružnog privrednog suda u Banjaluci nezakonita, da su protiv prvostepene presude podnijeli žalbu i da očekuju da ona bude usvojena.
Podsjećanja radi, spor kompanije “Bitminer Factory” i UniCredit banke trenutno je u drugostepenom postupku i pred Višim privrednim sudom u Banjaluci.
U Okružnom privrednom sudu u Banjaluci na pitanje “Nezavisnih novina” da li trpe pritiske u vezi sa sporom kompanije “Bitminer Factory” i UniCredit banke rekli su nam da prema tvrdnjama postupajućeg sudije u označenoj pravnoj stvari nije bilo nikakvih pritisaka.
“Navedeni se predmet trenutno nalazi na Višem privrednom sudu u Banjaluci radi odlučivanja po žalbi”, rekli su nam u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.
U Ministarstvu pravde Republike Srpske rekli su nam da sudsku vlast vrše sudovi, koji su samostalni i nezavisni u okviru djelokruga i nadležnosti određene zakonom te da su samostalni i nezavisni od zakonodavne i izvršne vlasti i da je zabranjen svaki uticaj na donošenje sudskih odluka.
“Svaki pritisak na rad suda je nazakonit i niko ne smije uticati na nezavisnost i nepristrasnost sudija pri odlučivanju u predmetima. Shodno tome, uvjereni smo da će sud, u skladu sa zakonom, voditi ovaj postupak”, rekli su “Nezavisnim novinama” u Ministarstvu pravde Republike Srpske.
(Nezavisne novine)