Friday, November 22, 2024
15.7 C
Banja Luka
spot_img

Vanredna sjednica Generalne skupštine UN – na koga računa Ukrajina a ko će ostati uz Rusiju

U Ujedinjenim nacijama počelo je vanredno zasijedanje Generalne skupštine UN, sazvano zbog vojne intervencije Rusije u Ukrajini. To je tek 11. vanredna sjednica Generalne skupštine UN od njenog osnivanja, a počela je minutom ćutanja za poginule.

Predsjednik Generalne skupštine Abdula Šahid zatražio je trenutni prekid vatre pre nego što je pozvao predstavnike 193 članice UN da minutom ćutanja odaju poštu poginulima.

Očekuje se da će više od sto zemalja učestvovati u diskusiji pre nego što Skupština glasa o rezoluciji kojom se osuđuje “ničim izazvana oružana agresija” Rusije u Ukrajini i zahtijeva njeno trenutno povlačenje.

“Borbe u Ukrajini moraju prestati. Dosta je bilo. Vojnici moraju da se vrate u svoje kasarne. Civili moraju biti zaštićeni. Lideri moraju da se vrate miru”, upozorio je generalni sekretar UN Antonio Guteres na početku sednice.

“Ništa ne može opravdati upotrebu nuklearnog oružja. Oružje sada govori, ali put dijaloga uvijek mora da ostane otvoren,” poručio je Guteres.

Ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja je okrivio Zapad i aktuelnu vlast u Ukrajini za napad Rusije na Ukrajinu.

Ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja

Ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja

On je u obraćanju poručio da je na djelu antiruska politika, čiji je cilj članstvo Ukrajine u NATO-u.

“Za Rusiju je članstvo Ukrajine u NATO-u crvena linija”, naglasio je Nebenzja.

Nekoliko puta je optužio Ukrajinu i Zapad za dezinformisanje svjetske javnosti. Tvrdi da civili nisu meta ruskog napada i da oni skoro normalno žive.

S druge strane, ukrajinski ambasador pri UN Sergej Kislitsja rekao je da Rusija nikada i nije primljena u UN posle raspada SSSR-a i rekao delegatima da imaju to na umu kada slušaju ruskog ambasadora ili glasaju.

Ambasador Ukrajine u UN Sergej Kislitsja

Ambasador Ukrajine u UN Sergej Kislitsja

Glasanje o rezoluciji očekuje se najranije u utorak, a inicijatori rezolucije vjeruju da će preko sto zemalja podržati rezoluciju. Takođe, vjeruje se da će zemlje poput Sirije, Kine, Kube i Indije biti uzdržane ili da će eventualno glasati protiv takve rezolucije.

(RTS)

Popularne vijesti