Član Upravnog odbora ECB Pjer Vunš ne očekuje ponavljanje finansijske krize iz 2008. uprkos turbulencijama uzrokovanim kolapsom banke Silicijumske doline (SVB), tvrdeći da su evropske banke bile podložne strožim pravilima od regionalnih američkih banaka.
Dionice banaka na globalnom nivou su pod pritiskom otkako je CVB propala, a švajcarski Credit Suisse bio primoran da iskoristi 54 milijarde dolara finansiranja od centralne banke, a što je sve pokrenulo pitanje o drugim slabostima u finansijskom sistemu.
“Ako pogledate belgijske banke, one su u boljoj poziciji od prosjeka evropskih banaka. Zato je vrlo teško zamisliti ponavljanje finansijske krize”, izričit je on.
Vunš je rekao da je ključno napraviti razliku između Evrope i SAD-a, gdje je blaža primjena pravila kapitalizacije omogućila nekim regionalnim bankama da izlažu veće kamatne rizike nego što bi to bilo dozvoljeno u Evropi.
“Važno je napraviti razliku između Evrope, gdje banke podliježu određenim pravilima, i SAD-a – gdje je Credit Suisse, po mom mišljenju, poseban slučaj”, napomenuo je on.
“Ne vidimo ni rizik od širenja nestabilnosti, niti rizik od nestabilnosti ako posmatramo brojke iz racionalne perspektive”, rekao je guverner centralne banke.
Upitan o budućnosti Credit Suissea, Vunš je rekao da vidi samo “veoma malu” vjerovatnoću da bi banka mogla bankrotirati.
“Kao prvo, situacija sama po sebi nije toliko loša, a drugo, švajcarske vlasti bi na vrijeme intervenisale ako je potrebno jer je to banka od sistemskog značaja”, rekao je on.
(Capital)