Tuesday, January 21, 2025
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

TI: Korupcija zastupljena u izbornom procesu

Sudeći prema istraživanjima rađenim u izbornoj 2018. godini, veliki broj glasova na izborima bude već unaprijed rezervisan, potvrdili su analitičari. Tako su, kažu, korupcija i nepotizam u velikoj mjeri zastupljeni u izbornom procesu. Međutim, veliki problem predstavlja to što se mnoge takve radnje ne mogu zakonski dokazati pa se samim tim ni odgovorni ne mogu kazniti, kažu iz Transparency Internacional BiH.

– Svi smo svjesni koliko je narušen integritet izbornog procesa i svi smo dio priče, međutim oni koji bi trebalo da izvedu pred lice pravde one koji se na razne načine, pa često i nezakonite, dovijaju da bi osvojili što više glasova, uvijek nas ostave bez epiloga, kažu analitičari.

“Naš izborni proces je u toj mjeri kontaminiran, da on zaista ne predstavlja onu realnu sliku reagovanja građana glasača na izborni dan. On je korumpiran u više slojeva. Znači od korupcije koja je skoncentrisana u biračke odbore, potom kupovina samih glasova za određenu svotu novca ili za neku drugu protiv uslugu, gdje su zapravo i sami građani glasači dio iste priče o korupciji. Treći sloj korupcije jeste ona kupovina poslanika ili odbornika, nakon što se završi izborni proces, kaže politički analitičar Tanja Topić.

Politički i demokratski nezrelo društvo ne prepoznaje malverzacije političara koje predstavljaju opasnost po demokratiju, kažu analitičari. Ističu da su potrebne decenije da bi se ovakve ljudske navike iskorijenile.

“Kada bi se stvorila percepcija da sve te negativne tendencije štete javnosti, štete građanima, onda bi građani sami počeli da promišljaju na drugi način. Dok se to ne desi, živjećemo u jednom takvom okruženju gdje će se to tolerisati ili prećutkivati zarad nečeg možda mirnijeg sna ili nečeg sličnog, u suštini onog što je bilo u prethodnom sistemu, da se ne talasa kako nama ne bi nešto naškodilo, a u suštini nam škodi, i te kako nam škodi“, ističe politički analitičar Mladen Bubonjić.

– Javni novac u svrhe pridobijanja simpatija i osiguravanja glasa više, pred izbore dijeli se i šakom i kapom. Za vanredna davanja BiH, samo u prve tri sedmice mjeseca jula izdvojeno je oko 200 miliona maraka, pokazuju istraživanja Transparency Internacionala. A zabilježene su i najave povećanja plata i penzija. Međutim korupcija kroz kupovinu glasova nije zakonski regulisana.

“To se indirektno može dovesti u vezu sa kupovinom glasova javnim novcem, budući da sve stranke u Bosni i Hercegovini i u Republici Srpskoj koje su na vlasti, koriste vješto taj javni novac umjesto tog svog stranačkog, kako bi podilazile određenim kategorijama stanovništva. Takođe ono što je primijetno kako u prve tri sedmice ovog mjeseca, tako i u svim prethodnim predizbornim kampanjama i zvaničnim i nezvaničnim, jeste intenziviranje javnih radova, kako bi se određenim grupacijama stanovništva, na određenim lokacijama podilazilo i kako bi se njihova podrška dobijala za izbore koji slijede. Samo u ove tri sedmice smo zabilježili oko 105 miliona maraka završenih radova i oko 109 miliona započetih radova“, navodi Damjan Ožegović iz Transparency Internacional-a.

Iz ove organizacije ističu da je u prethodnom periodu zabilježen veliki broj direktnog davanja novca biračima, oduzimanje lične karate koja bi bila vraćena po dokazu glasanja za političkog subjekta, pa i dijeljenje medicinske opreme.

“Na prošlim, odnosno lokalnim izborima imali smo i slučajeve gdje su određeni kandidati svoje slike lijepili na pakovanja lijekova koje su dijelili penzionerima, udara se na najosjetljivije kategorije i na najosjetljiviju materiju, a to je zdravlje stanovništva“, kaže Ožegović.

Iseljavanje stanovništva još jedan je faktor koji utiče na izborne rezultate, objašnjavaju analitičari. Ističu da se iselio veliki dio stanovništva nezadovoljnog aktuelnim stanjem u državi, što tvrde, odgovara vladajućim, jer su mahom ostali birači kojima ovakvo stanje odgovara.

(BN)

Popularne vijesti