Tuesday, November 26, 2024
1.7 C
Banja Luka
spot_img

Sve manje studenata na fakultetima u Srpskoj

Kako opada broj osnovaca i srednjoškolaca u Republici Srpskoj, tako je sve manje i studenata, ali i interesa za brojne fakultete. Ni besplatna školarina na državnim fakultetima, nije popravila situaciju u visokom obrazovanju u Republici Srpskoj.

Upis brucoša je završen, predavanja su u toku, a pojedini amfiteatri su poluprazni. Na sve fakultete Univerziteta u Istočnom Sarajevu upisano je ukupno 1.100 brucoša, što nije razlog za zadovoljstvo, kaže rektor Milan Kulić.

“Mi smo ove godine očekivali da ćemo napraviti blago povećanje broja upisanih studenata na našem fakultetu, to se nije desilo iz veoma jednostavnog razloga u pitanju je demografija procenat učenika koji su završili četvorogodišnje srednje škole u Republici Srpskoj i u ovom dijelu koji gravitira prema našem univerzitetu je manji u odnosu na prošlu godinu i to se pokazalo upisom brucoša.”, smatra rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić.

Ove godine Srpska je ostala bez sedam razreda u osnovnim školama. Upisano je 173 prvačića manje nego lani. Osim negativnog demografskog trenda, problem domaćih univerziteta su migracije studenata ka Srbiji. Nisu ih zaustavile ni finansijske olakšice u vidu besplatne školarine.

Predavanja su uveliko počela i za studente Fakulteta poslovne ekonomije u Bijeljini, koji je dio porodice fakulteta Univerziteta u Istočnom Sraajevu. Iako je od prošle godine školarina na državnim fakultetima besplatna, ove godine od predviđenih 100 mjesta za upis brucoša na fakultet poslovne ekonomije u Bijeljini upisalo se njih 68, čime se bilježi blagi pad upisa u odnosu na prethodne godine.

“Negdje između 70-80 procenata je popunjenost broja mjesta na našem fakultetu, što uzimajući u obzir opštu demografsku sliku u našoj državi, konkurenciju sa privatnim fakultetima i drugim fakultetima ipak smo zadovoljni da nije bilo drastičnijeg pada.”, kazala je doc. dr Vesna Petrović, dekan Fakulteta poslovne ekonomije u Bijeljini.

Od ukupnog broja upisanih na Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 20 odsto čine studenti Medicinskog fakulteta u Foči. Dok je zabrinjavajuće mali broj studenata upisan na studijske programe za srpski jezik i književnost i istoriju.

“Te studijske programe moramo učiniti još atraktivnijim, pokušati što je do nas profesora i asistenata, a naravno i Vlada i Republika Srpska mora stati iza tih studijskih programa, jer su oni važni za opstanak Republike Srpske.”, poručio je rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić.

Ključ opstanka Srpske su mladi, obrazovani i radno sposobni. Porazno je što većina njih, sa diplomama državnih fakulteta, završi na birou. Ipak, nešto veće interesovanje studenata vlada za Univerzitet u Banjaluci, u odnosu na onaj u Istočnom Sarajevu. Ali, ni tamo nisu popunjena sva budžetska mjesta.

“Što se tiče budžetskih mjesta planom upisa Univerziteta u Banjaluci bilo je planirano da se upiše oko 2.600 studenata na budžet. Mi smo ostvarili upis oko 2.200 studenata.” , kazao je rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin.

O smanjenju interesovanja mladih za odlazak na fakultete govore i podaci Republičkog zavoda za statistiku RS. Na visokoobrazovne ustanove u Srpskoj u akademskoj 2020-2021. godini upisano je 16 hiljada 153 studenta manje u odnosu na akademsku 2013-2014 godinu. Na mlade demotivacijski utiče i činjenica da se u sadašnjem sistemu ne vrednuje znanje niti marljiv rad, već podaništvo i poltronstvo, pa se nameće mišljenje da je obrazovanje nepotrebno i suvišno.

(BN)

Popularne vijesti