Monday, November 4, 2024
10.7 C
Banja Luka
spot_img

Si Đinping i Putin na rastanku: Kad smo zajedno mi pokrećemo promjene

Kineski predsjednik Si Đinping napustio je Kremlj posle svečane večere i razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Predsjednik Rusije izašao je da isprati kineskog kolegu do automobila.

Lideri su se rukovali i kratko razgovarali.

“Sada se dešavaju promjene koje se nisu desile 100 godina. Kada smo zajedno, mi pokrećemo te promjene”, rekao je Si a prenosi Sputnjik.

Putin se saglasio s tim i poželio mu srećan put.

“Čuvaj se, dragi prijatelju“, odgovorio je kineski lider prije ulaska u automobil, a Putin mu je nekoliko puta mahnuo u znak pozdrava, prenosi Sputnjik.

U Kremlju su u utorak održani rusko-kineski pregovori i svečana večera.

Tokom državne posjete kineskog predsjednika Rusiji, dvojica lidera neformalno su u ponedjeljak razgovarala više od četiri i po sata, a u utorak je zvanični dio posjete Si Đinpinga Kremlju trajao šest sati.

U zajedničkoj izjavi Moskve i Pekinga o produbljivanju odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje, Rusija i Kina apeluju na prekid svih koraka koji doprinose eskalaciji napetosti i odugovlačenju borbenih dejstava u Ukrajini.

“Strane pozivaju na prekid svih poteza koji doprinose eskalaciji napetosti i odugovlačenju borbenih dejstava, a takođe apeluju na izbjegavanje dalje degradacije krize sve do njenog potpunog prelaska u nekontrolisanu fazu. Strane su protiv svih jednostranih sankcija, uvedenih zaobilaženjem Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija”, ističe se u izjavi.

U zajedničkoj izjavi stoji da Rusija i Kina namjeravaju da se uzajamno podržavaju po pitanju zaštite interesa svake od njih, a prije svega, suvereniteta, teritorijalnog integriteta, bezbjednosti, da su se države dogovorile da redovno sprovode zajedničke patrole na moru i u vazduhu, kao i zajedničke obuke i da izražavaju veliku zabrinutost zbog jačanja veza NATO sa zemljama azijsko-pacifičkog regiona po vojnim pitanjima.

Moskva i Peking su pozvali NATO da poštuje suverenitet drugih država i njihovih interesa.

Rusija potvrđuje poštovanje principa “jedne Kine” i priznaje da je Tajvan sastavni dio Kine i poručuje da će dvije zemlje povećati saradnju u borbi protiv “obojenih revolucija”, “sila zla”, uključujući Islamski pokret Istočnog Turkestana.

Navodi se i da nuklearne države ne smiju da raspoređuju svoje nuklearno oružje van granica svoje teritorije i treba da povuku sve nuklearno oružje koje je raspoređeno u inostranstvu, kao i da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i on nikada ne smije da bude pokrenut.

Apeluje se na SAD i Japan da ubrzaju i okončaju likvidaciju hemijskog oružja i navodi da se Moskva i Peking zalažu za što skorije pokretanje pregovora o stvaranju međunarodnog sporazuma o sprječavanju raspoređivanja oružja u kosmosu.

“Rusija i Kina osuđuju terorizam i praksu mješanja u unutrašnja pitanja pod izgovorom borbe protiv njega, a takođe se zalažu za ideju formiranja jedinstvenog globalnog kontraterorističkog fronta uz centralnu ulogu Ujedinjenih nacija”, dodaje se u izjavi. Izražava se zabrinutost i zbog vojno-biološke aktivnosti SAD, uključujući van granica zemlje i zahtjevaju objašnjenje i navodi da se Moskva i Peking zalažu za objektivnu istragu eksplozija na gasovodima “Sjeverni tok“.

Napominje se i da se Rusija i Kina protive politici sile, “hladnoratovskom” načinu razmišljanja i blokovskoj konfrontaciji.

U okviru državne posjete Si Đinpinga Rusiji potpisan je niz međuvladinih, međuresornih i korporativnih dokumenata za razvoj rusko-kineske saradnje u različitim oblastima.

Kineski lider stigao je u državnu posjetu Rusiji 20. marta, i to je njegovo prvo putovanje u inostranstvo otkako je treći put izabran za šefa države.

(RTS)

Popularne vijesti