Saturday, November 2, 2024
13.7 C
Banja Luka
spot_img

Revizori utvrdili brojne nepravilnosti u ministarstvima i javnim institucijama u Srpskoj

Nezakonita zapošljavanja, prijem pripravnika bez prethodno provedenih konkursa, imenovanje direktora ili vršioca dužnosti direktora mimo zakona – samo su neke od nepravilnosti koje su uočili revizori u brojnim ministarstvima u Vladi Srpske, republičkim agencijama ili institucijama.

U izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Кonsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja za 2021. godinu za korisnike budžeta Republike Srpske, revizori nisu dali pozitivno mišljenje ni za jednu komponentu finansijske revizije.

I za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima revizori su dali „mišljenje s rezervom“.

Revizori su, tako, utvrdili da su u Generalnom sekretarijatu Vlade i Agenciji za agrarna plaćanja u prošloj godini primali pripravnike bez prethodnog provođenja javnog konkursa, što nije u skladu sa Zakonom o državnim službenicima.

Utvrđeno je da je pet ministarstava u Vladi Srpske, kao i nekoliko republičkih javnih institucija u prošloj godini zapošljavalo radnike na određeno vrijeme na period duži od šest mjeseci što, takođe, nije u skladu sa Zakona o državnim službenicima.

Takođe, kako se dodaje u izvještaju revizora, vršioci dužnosti postavljeni su na period duži nego što je to propisano navedenim zakonom.

– Imenovanje direktora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Prijedor izvršeno je bez provedenog konkursa, što nije u skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida – upozoravaju revizori.

Utvrđeno je i da je na osnovu rješenja Vlade Srpske iz 2018. godine imenovan Upravni odbor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Prijedor koji broji sedam članova, iako je Zakonom o sistemu javnih službi propisano da upravni odbor ima tri ili pet članova.

Takođe, kako se upozorava u izvještaju revizora, vršilac dužnosti direktora JU Službeni glasnik Republike Srpske imenovan je u 2019. godini na period do 60 dana, a od navedenog perioda imenovanje vršioca dužnosti je vršeno u kontinuitetu i do kraja prošle godine, bez provedenog konkursa.

– Zakonom o sistemu javnih službi definisano je da direktora imenuje i razrješava osnivač na period od četiri godine, uz prethodno sproveden javni konkurs – navode revizori.

Ističu da Zavod za transfuzijsku medicinu, Zavod za stomatologiju i Zavod za sudsku medicinu Srpske nisu pribavili saglasnost Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite za novo zapošljavanje i produženje ugovora o radu, shodno Zaključku Vlade Republike Srpske o ograničavanju zapošljavanja u javnim zdravstvenim ustanovama i fondovima u Republici Srpskoj od 28. januara 2015. godine.

– Pored navedenog, u Zavodu za sudsku medicinu radni odnos sa sedam zaposlenih nije zasnovan u skladu s Pravilnikom o organizaciji rada i sistematizaciji radnih mjesta, jer je njih pet zaposleno na radnim mjestima koja nisu sistematizovana, a na dva radna mjesta na kojima je sistematizovan po jedan izvršilac zaposlena su po dva lica, što nije u skladu sa Zakonom o radu – navode revizori.

Upozoravaju i na to da je u Generalnom sekretarijatu Vlade, te šest ministarstava, kao i pojedinim zavodima i drugim republičkim institucijama utvrđeno da su zaključivali ugovore o djelu za sistematizovane poslove suprotno Zakonu o radu.

– Кod Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, ugovori o djelu su zaključeni i sa dva savjetnika ministra koji su rješenjima o imenovanju imenovani na određeno vrijeme u mandatu ministra, što nije u skladu sa Zakonom o radu, jer isti nisu zasnovali radni odnos na određeno vrijeme u trajanju mandata ministra – ističe se u revizorskom izvještaju.

Ističe se da su i pojedine republičke institucije zaključivale ugovor o privremenim i povremenim poslovima suprotno Zakonu o radu.

Pored navedenog, revizori su utvrdili još niz nepravilnosti.

Tako su za pojedina ministarstva i javne institucije utvrdili da su dodjeljivali grantove u visini do 50.000 КM na osnovu zahtjeva korisnika sredstava, ali da prethodno nisu utvrdili kriterijume za davanje navedenih grantova niti su tražili izvještaje o utrošku primljenih sredstava.

– I kod Generalnog sekretarijata Vlade za dio dodijeljenih grantova nisu dostavljeni izvještaji o utrošku sredstava. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2021. godinu i Metodologijom upravljanja grantovima za programe i projekte koji se finansiraju ili sufinansiraju sredstvima budžeta Republike Srpske – navodi se u izvještaju.

Ističe se da su, pored navedenog, pojedina ministarstva sufinansirala programe i projekte bez provedene procedure javnog konkursa.

– Na osnovu prethodno navedenog, a i u daljem dijelu izvještaja, kod pojedinih budžetskih korisnika sistem internih kontrola nije funkcionisao na način da je obezbijedio istinito i fer izvještavanje i usklađenost sa važećim zakonima i drugim propisima. Preporučuje se Vladi Republike Srpske da obezbijedi da se postavljenje pomoćnika ministara i direktora u organima republičke uprave obavlja u skladu sa Zakonom o državnim službenicima i direktora u javnim ustanovama u skladu sa Zakonom o sistemu javnih službi – poručili su revizori.

Dodali su da su u izvještajima o provedenoj finansijskoj reviziji pojedinačnih budžetskih korisnika za 2021. godinu kod 10 budžetskih korisnika, uključujući i Generalni sekretarijat Vlade RS, utvrđene nepravilnosti u primjeni Zakona o javnim nabavkama.

(Srpska info)

Popularne vijesti