Wednesday, January 22, 2025
3.7 C
Banja Luka
spot_img

Raste broj žrtava sukoba u Sudanu, bolnicama ponestaje lijekova i medicinskog materijala

Najmanje 97 ljudi je poginulo, a stotine ranjene u sukobima širom Sudana. Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da nekim bolnicama ponestaje zaliha medicinskog materijala i lijekova.

Borbe su izbile u subotu između vojnih jedinica lojalnih generalu Abdelu Fatahu el Burhanu, šefu prelaznog vladajućeg Suverenog savjeta Sudana, i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), koje predvodi general Muhamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti, koji je zamjenik šefa Savjeta.

To je bio prvi sukob otkako su obje grupe udružile snage da zbace veterana islamističkog autokratu Omara el Bašira 2019. Nasilje je izazvano neslaganjem oko integracije RSF u vojsku kao dijela tranzicije ka civilnoj vlasti da okonča političko-ekonomsku krizu izazvanu vojnim udarom 2021. godine.

Burhan i Hemedti dogovorili su tročasovno primirje kako bi se omogućile humanitarne evakuacije koje su predložile Ujedinjene nacije, saopštila je misija UN u Sudanu, ali je dogovor u velikoj mjeri prekršen.

U saopštenju rano u ponedjeljak, ljekarski sindikat je rekao da je najmanje 97 civila ubijeno, a 365 povrijeđeno od izbijanja borbi.

Svjetski program za hranu UN-a obustavio je rad u zemlji nakon što su tri njegova radnika ubijena u sukobima u oblasti Darfura. Borbe su takođe prijavljene u istočnoj pograničnoj državi Kasala.

Kako su sukobi nastavljeni, SZO je saopštila da bolnicama nedostaje medicinskih zaliha.

“Nekoliko od devet bolnica u Kartumu koje primaju povređene civile ostalo je bez krvi, opreme za transfuziju, intravenoznih tečnosti i drugih vitalnih zaliha“, navodi SZO.

Vazdušni napadi i snajpersti po krovovima zgrada

U nedjelju su zabilježene teške borbe oko međunarodnog aerodroma u Kartumu. Očevici su naveli da je vojska izvela vazdušne napade na kasarne i baze i uspjela da uništi većinu objekata paravojnih snaga.

U saopštenju vojske se navodi da su u toku sukobi u blizini vojnog štaba u centralnom dijelu sudanske prestonice i navodi se da je RSF postavio snajperiste po krovovima zgradama.

U Njali, glavnom gradu južnog Darfura i najmnogoljudnijem gradu Sudana nakon Kartuma, mještani su rekli da su bili primorani da pobjegnu zbog borbi između dvije rivalske frakcije.

Ranije u nedjelju, svjedoci i stanovnici rekli su Rojtersu da je vojska izvela vazdušne napade na kasarne i baze RSF-a u regionu Kartum i uspjela da uništi većinu objekata paravojnih formacija.

Diplomatski napori za okončanje sukoba

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da među saveznicima vlada zajednička duboka zabrinutost“ u vezi sa borbama u Sudanu i stav da sukobe treba odmah prekinuti i da se strane vrate pregovorima.

Napori susjeda i regionalnih tijela da prekinu nasilje pojačani su u nedjelju.

Egipat je ponudio da posreduje, a regionalni afrički blok, Međuvladina uprava za razvoj planira da pošalje predsjednike Kenije, Južnog Sudana i Džibutija što je prije moguće kako bi uticali na sukobljene strane da prestanu sa sukobima, saopštila je kancelarija kenijskog predsjednika Vilijama Ruta na Tviteru.

Dugo strahovita nasilna kriza između dvije glavne frakcije vladajućeg vojnog režima prijeti da destabilizuje ne samo Sudan već i veći dio regiona, kao i da zaoštri bitku za uticaj koja uključuje velike zalivske sile, SAD, EU i Rusiju.

(RTS)

Popularne vijesti