Wednesday, November 6, 2024
3.7 C
Banja Luka
spot_img

Pravosuđe u Srpskoj u jednočasovnom štrajku

Foto: Velibor Tripić 

Radnici Okružnog suda u Banjaluci zajedno sa zaposlenima u ostalim pravosudnim institucijama u Republici Srpskoj, stupili su u jednočasovni štrajk kako bi ukazali na lošu materijalnu situaciju i diskriminaciju po osnovu naknada.

“Samo u sudovima i tužilaštva u Republici Srpskoj imate situaciji da pod istim krovom rade sudije i tužioci koji imaju pravo na regres i radnici koji ne znaju kolika im je osnovna plata”, rekla je Božićeva.

Ona je rekla da stručno administrativno i tehničko osoblje zaslužuju istu pažnju kao nosioci pravosudnih funkcija.

“Sudije sudsku vlast ne mogu vršiti bez administrativnog osoblja”, rekla je Danijela Božić  predsjednik sindikalne organizacije Okružnog suda.

Radnici koji su stupili u štrajk tvrde da su topli obrok, regres i naknada za minuli rad prava koja proizilaze iz radnog odnosa, koja su garantovana Zakonom o radu jednako svim radnicima u određenoj oblasti rada, bez obzira na stručnu spremu, radno mjesto i vrstu poslova koje obavljaju, osim u pravosušu.

“Samo u pravosuđu Republike Srpske postoji situacija u kojoj se jednoj kategoriji zaposlenih sudijama i javnim tužiocima, pored plate, koja je apsolutno i neupitno opravdana stručnom spremmom i vrstom poslova, posebno isplaćuje regres na godišnjem nivou u iznosu od 50 posto osnovne plate, a topli obrok onim sudijama i javnim tužiocima koji su se odlučili da to pravo ostvaruju podnošenjem tužbi, a drugoj kategoriji zaposlenih, stručnom, administrativno-tehničkom i pomoćnom osoblju, ove naknade su uračunate u platu, a da ne znaju koliko iznose i kolika im je osnovna plata”, rekli su u Sindikalnoj organizaciji Olkružnog suda Banjaluka.

Podsjećaju i da se nosiocima pravosudnih funkcija minuli rad obračunava 0,5 posto za svaku navršenu godinu radnog staža, a ostalim zaposlenima 0,3 posto.

“Ni u jednoj drugoj oblasti rada ne postoji do te mjere apsurdna situacija da zakonska odredba, kojom se utvrđuje pravo na topli obrok i određuje da je ta naknada uračunata u platu, u odnosu na jednu kategoriju zaposlenih ugrožava pravnu sigurnost, a isto takvo zakonsko rješenje, u odnosu na drugu kategoriju zaposlenih, predstavlja pravo zakonodavaca da reguliše davanja po osnovu rada na način koji smatra odgovarajućim”, rekla je Božićeva.

(Nezavisne novine)

Popularne vijesti