Ovi podaci, uz još mnoge koji se tiču demografske strukture stanovništva i odlaska sa ovih prostora naći će se u novoj knjizi koju priprama dr. sc. Tado Jurić.
Nažalost ova jako važna i kompleksna tema koja je na prostorima Balkana prisutna već godinama, još uvijek nije zavrijedila nikakvu pažnju donosioca odluka.
Jer manje đaka i studenata, za pet-deset godina znači i puno manje radne snage nego što je trenutno imamo, a to za sobom povlači otežano funkcionisanja privrede. S druge strane broj penzionera će se u istom tom periodu značajno povećati, a to automatski znači i više izdvajanja novaca za penzije.
U isto vrijeme demografi upozoravaju da je trenutna demografska slika još i dobra, šta nas čeka u narednih par godina kada počne uzimati danak i masovni odlazak mlađeg stanovništva.
Takođe, uvjereni su i da ćemo teško dostići brojku novorođenih iz 2017. godine, jer je trenutno prosječna starost majke koja rađa prvo dijete 26 godina, tačnije godište rođenja te majke je 1992., dok u periodu pred nama primat rađanja djece preuzimaju ratne generacije, kojih je mnogo manje.
A da je situacija već prilično dramatična govori i najnoviji izvještaj Agencije za statistiku BiH- trenutno je više od polovine ukupnog broja stanovnika naše zemlje radno neaktivno.
(Buka)
Bosna i Hercegovina je za samo pet godina, od 2014. do 2019. godine, zabilježila pad od preko 20 hiljada učenika u osnovnom obrazovanju, preko 30 hiljada u srednjoškolskom, i preko 30 hiljada u visokoškolskom obrazovanju.