Svjedoci smo da se u posljednjih desetak dana odigrava pravi mali rat između opozicije i vlasti u Republici Srpskoj. Taj sukob u velikoj mjeri utiče i na živote običnih građana. U moru vijesti koje jedna drugu sustižu, kao najvažnije prenosimo viđenje udruženja Restart Srpska. Oni su izdvojili pet krupnih grešaka koje je vlast napravila u prethodnom periodu:
1. Usvajanje zakona o izmjenama i dopunama zakona o dohotku i doprinosima.
Ovaj zakon predstavlja direktan udar na male privrednike i IT sektor, što će rezultirati smanjenjem privredne aktivnosti, gubitkom radnih mjesta, te migracijom privrednika – neki će napustiti Republiku Srpsku, a drugi čak i Bosnu i Hercegovinu. Udarom na IT sektor inovacije će biti ugrožene, umjesto da se radi na stimulaciji ove privredne grane. Umjesto dodatnih prihoda kako je najavljivano, zakon će proizvesti kontraefekat.
2. Izmjene zakona o budžetskom sistemu.
Usvojene izmjene zakona oduzimaju oko 10 miliona KM od Banjaluke i Bijeljine – najvećih gradova u Republici Srpskoj – s očiglednom namjerom političkog obračuna sa gradonačelnicima koji nisu dio vladajuće koalicije. Pravdanje da je cilj pomoći nerazvijenim opštinama pokazuje licemjerje, jer su odbijeni prijedlozi koji bi ovaj problem riješili na racionalan način.
3. Povećanje budžeta predsjedniku Republike Srpske.
U trenutku kada se građanima nameću dodatni porezi i nameti, a razvojni projekti trpe zbog nedostatka sredstava, budžet predsjednika Republike Srpske povećan je za 21 milion KM. Ovakva odluka šalje poruku prioriteta koji nisu usmjereni na dobrobit građana.
4. Kolaps energetskog sektora.
Nestručnost i bahatost vlasti dovele su energetski sektor na ivicu kolapsa. Termoelektrana Ugljevik pretrpjela je gubitke od 10 miliona KM zbog 10 dana nerada, dok je rad Termoelektrane Gacko ozbiljno ugrožen. Glavni razlog je hronični nedostatak uglja, posljedica pogrešnih odluka o koncesijama. Reakcije na probleme koje su stručnjaci godinama najavljivali i dalje kasne.
5. Prijedlog za povećanje cijene električne energije za 20%.
Planirano povećanje cijena električne energije izazvaće lančanu reakciju i dodatno opteretiti već preopterećenu privredu. Privrednici, suočeni s najvećim nametima u regionu, suočavaju se s novim pritiscima koji će dodatno ugroziti njihovu konkurentnost i održivost.
Ove odluke vlasti predvođene SNSD-om, koji ima apsolutnu većinu u Skupštini, predstavljaju primjer katastrofalnog upravljanja javnim resursima i zanemarivanja stvarnih potreba građana i privrede. Umjesto da rade na razvoju i stabilizaciji ekonomije, njihovi potezi vode ka urušavanju privrednih potencijala, ugrožavanju lokalnih zajednica i dodatnom osiromašenju stanovništva.
Ovakva politika je neprihvatljiva i zahtijeva hitne promjene u pristupu i odgovornosti prema građanima. Poznato je da građani često zaboravljaju greške vlasti, ali ovi zakoni bi ih mogli svaki dan podsjećati zbog štete koja će im biti nanijeta.
(Restart Srpska)