Monday, December 23, 2024
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

Otkazi neradnicima, a šta je sa rukovodiocima?

Vlada Republike Srpske se već neko vrijeme obračunava sa radnicima u javnom sektoru, koji su primali plate, a nisu dolazili na posao. Nedavno je premijer Radovan Višković otkrio da je, za sada, na desetine takvih ostalo bez radnog mjesta, te da će se neodgovorno, a prije svega, nezakonito ponašanje, kažnjavati u kontiunitetu. Podrazumjeva li to i šefove?

Otkaz za one koji ne dolaze na posao, a primaju platu, sasvim je logičan potez, ali logično je i zapitati se, šta je sa rukovodiocima? Javnost je do sada nebrojeno puta imala priliku čuti, ali i ne i vidjeti, kako niko nije iznad zakona. Imala je priliku čuti i brojke, ali ne imena.

“Ko su ti odgovorni rukovodioci koji na jedan takav način vrše zloupotrebe u okviru sistema i ko je na nezakonit način trošio sredstva iz budžeta i javnih sredstava? Svakako, ako već imamo takve slučajeve, premijer će morati podnijeti krivičnu prijavu protiv svih tih neposrednih rukovodilaca i protiv svih tih koji su zloupotrebvljavali budžet”, kaže za UNU Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.

Prema riječima Branka Zelenovića, predsjednik Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi RS, da osoba koja je zaposlila radnike koji ne dolaze na posao, mora da opravda razlog njihovog zapošljavanja.

“Čim je zaposlio nekoga, znači da je potrebno da radnik bude na tom mjestu. Ali ako on sjedi kod kuće, znači da nema potrebe za njim i da se moraju kazniti. Znači, mora se kaznati svaki rukovodilac i poslodavac neposredni ako je to uradio”, kaže naš sagovornik.

Iako se u javnosti spekulisalo da su rukovodioci ušetali u domen Krivičnog zakona, advokat Aleksa Prole tvrdi da su, ipak, u domenu radnog odnosa. Na kraju tog puta, kaže, mogla bi ih čekati odgovornost za zloupotrebu službenog položaja.

“Ako je tačno da pojedinci nisu dolazili na posao, a dobijali su plate, možemo govoriti o nekoj šteti, sve zavisi od toga koliki je taj iznos, ukoliko se on utvrdi. Propisane su novčane kazne, zatvorske. Mislim da je najveća kazna zatvora do pet godina”, naglašava Prole.

Dodaje da je Tužilaštvo to koje odlučuje da li će pokrenuti istragu, da li će voditi istragu u tom pravcu i da li će eventualno dokazivati odgovornost rukovodilaca.

“S druge strane, rukovodioci, naravno, odgovaraju prema onima koji su ih postavljali tu. Konkretno, Vlada RS”, dodaje naš sagovornik.

A svi zajedno, trebali bi da odgovaraju onima čija je dnevnica porasla za cijenu jednog hljeba.

(UNA)

Popularne vijesti