Friday, October 11, 2024
12.7 C
Banja Luka
spot_img

Od iduće godine elektronske knjižice i recepti, cijene farmaceutskih usluga ostaju iste

Do kraja 2020. godine u Republici Srpskoj trebalo bi da se počne sa upotrebom elektronskih zdravstvenih knjižica, recepata, kartona i uputnica, kako je predviđeno okvirnim sporazumom kojeg je Fond zdravstvenog osiguranja RS krajem jula 2018. godine potpisao sa konzorcijumom ”MMSCODE” d.o.o. Banjaluka, ”Lanaco” d.o.o. Banjaluka i ”Ericsson Nikola Tesla” d.d. Zagreb.

“Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sa kompanijama koje su izabrane na javnom tenderu za realizaciju Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema ( IZIS) predano radi na potpunoj digitalizaciji zdravstva koji bi trebao da ovaj sistem učini znatno efikasnijim i bržim”, kazala je Darija Filipović – Ostojić, portparol Fonda zdravstva Srpske.

Integrisani zdravstveni informacioni sistem je, kako kaže, jedan od najznačajnijih i najsloženijih projekata koji se realizuju u Republici Srpskoj, a koji bi trebalo da značajno unaprijedi zdravstveni sistem, učini ga kvalitetnijim i da donese finansijske uštede za cjelokupni sistem.

Farmaceutske usluge o(p)staju

Cijena farmaceutske usluge je rezultat dogovora sa Farmaceutskom komorom Republike Srpske koja zastupa interese struke kao i interese pacijenata.

“Kada je u pitanju farmaceutska usluga, Fond apotekama umjesto maloprodajne marže na lijekove koja iznosi 20 odsto, plaća farmaceutsku uslugu u iznosu od 1,43 KM koja je dio zdravstvenih usluga, te podrazumijeva, između ostalog, nabavku lijekova, čuvanje lijekova, izdavanje lijekova u skladu sa pozitivnim propisima, obradu recepata, savjetovanje pacijenta i sl.“, tvrdi Filipović – Ostojić i dodaje da je Fond stanovišta da je povoljnija varijanta da se u Republici Srpskoj koristi farmaceutska usluga, nego da se uvede apotekarska maloprodajna marža od 20 odsto.

Dakle, i sa upotrebom elektronskih recepata farmaceutska usluga ostaje dio zdravstvenih usluga i ona se neće mijenjati.

Bivši ministar zdravlja Slobodan Stanić smatra da cijena ove usluge direktno utiče na cijenu lijekova u Republici Srpskoj.

“Da li je to zdravstvena usluga i ukoliko jeste, zašto nije u registru zdravstvenih usluga? Kako se uopšte došlo do te cijene? Ta i mnoga druga pitanja ja sam postavio direktoru FZO RS, ali do danas nisam dobio odgovor”, rekao je Stanić 15.12. 2019. BN televiziji. 

Iz farmaceutske komore poručuju da na ukidanje ove usluge neće pristati dok se ne pronađe drugi vid kompenzacije za rad farmaceuta.

Godišnji trošak Fonda za ovu uslugu iznosi oko 9,3 miliona KM.

IZVOR: MOJAHERCEGOVINA

Popularne vijesti