Novac od akciza nije raspoređen jer nema dogovora o poravnanju prikupljenog novca među entitetima. Za tri godine građani Bosne i Hercegovine državi su platili više od tri milijarde maraka akciza. A na terenu nema pojačanih aktivnosti na izgradnji autoputeva. Jesu li vlasti taj novac potrošile na isplatu plata i krpljenje budžetskih rupa?
Građani BiH plaćaju čak tri akcize iz kojih bi se trebali graditi novi kilometri autoputa. Ali i obnavljati postojeća infrastruktura. Akciza na naftu i naftne derivate iznosi između 30 i 45 pfeniga. Osim toga, uz litar kupljenog goriva, plaćaju se i dvije cestarine od 15 i 25 pfeniga.
2019. godine je prikupljeno rekordnih 1.120.000.000 maraka. U protekle tri godine građani su državi uplatili 3,3 milijarde maraka.
Dok država prikuplja novac od vlastitih građana ili iz kredita… S pravom se može postaviti pitanje gdje odlazi taj novac? Prihod od akciza za izgradnju autoputa nije srazmjeran stanju na terenu. I izgrađenom broju kilometara.
Do jasnog pojašnjenja entitetskih ministarstava finansija koriste li ovaj novac, umjesto na izgradnju autoputa, u krpljenje budžetskih rupa, nije lako doći. Iz Vlade Republike Srpske bez odgovora. U Federalnom ministarstvu finansija dostavili su nam podatke o raspodjeli svih indirektnih poreza. Lani skoro 2, 5 milijardi maraka. Od toga, Federalni proračun je dobio 900 miliona. Kantonalni više od milijardu. Dok su upravnici puteva dobili 97 miliona maraka.
Je li moguće da se akcize troše nenamjenski?
“Tako ne bi trebalo biti. Jer su ta sredstva namjenska. Ali, činjenica je da su ogromna sredstva prikupljena. Izgradnja autoputeva je tako spora da je gotovo i nema. Održavanje drugih puteva je takođe u zaostatku. Iz toga možemo zaključiti, ili da sredstva stoje neupotrijebljena ili da se koriste na drugi način i nenanamjenski”, kaže Igor Gavran, ekonomista.
(N1)