Sunday, December 22, 2024
1.7 C
Banja Luka
spot_img

Nepredviđeni radovi u Zalužanima koštali dva miliona KM

FOTO: Agencije

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) je dalo gotovo dva miliona maraka na nepredviđene i dodatne radove u Centru za obuku u Zalužanima u posljednje tri godine, a svi ugovori su dodijeljeni pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci.

Arhitekta „kriv“ za pregovaračke postupke

Najvrijedniji takav ugovor  težak gotov 700.000 maraka dodijeljen je za nepredviđene radove na izgradnji objekta internata za Policijsku akademiju u Zalužanima, a ugovor je dobila firma „Unijat-M“ iz Prijedora u vlasništvu Mladena Unijata, koji je bio nezavisni kandidat za gradonačelnika Prijedora na prijevremenim izborima pretprošle godine.

„Nepredviđeni radovi su se pojavili dijelom kao posljedica izmjena projektovanih rješenja, a dijelom zbog neusklađenosti projektantskih predmjera radova i projektne dokumentacije koji su uočeni u toku izvođenja radova“, navedeno je objašnjenje zbog čega je primijenjen pregovarački postupak bez objave objašnjenja o nabavci.

Kako su dodali, navedeni radovi nisu bili predviđeni osnovnim ugovorom, ali je njihovo izvođenje neophodno za realizaciju osnovnog ugovora.

Drugi po vrijednosti ugovor tog tipa je  onaj od 356.043 KM takođe dodijeljen preduzeću „Unijat-M“ , a nepredviđeni radovi su se i tada, 2021. godine morali biti odrađeni na objektu internata za Policijsku akademiju.

Kao objašnjenje zbog čega je sproveden pregovarački postupak bez objave obavještenja navedeno je takođe da su se nepredviđeni radovi javili kao posljedica neusklađenosti i propusta u projektnoj dokumentaciji.

Unijat je dobio i ugovor za nepredviđene radove na rekonstrukciji i adaptaciji objekta 191 u Zalužanima vrijedan 237.789 KM sa PDV-om, a ponovo je kao razlog primjene pregovaračkog postupka navedena neusklađenost sa projektnom dokumentacijom.

Posljednja dva ugovora vrijedna skoro 200.000 KM za dodatne radove u Zalužanima dobila je firma „Univerzal BS“ početkom ove godine. U oba slučaja je primjenjivan pregovarački postupak bez objave obavještenja o nabavci, a opet je arhitekta odnosno greška u projektnoj dokumentaciji „zaslužna“ za njegovu primjenu.

Ugovori za nepredviđene i dodatne radove su u protekle tri godine još dodjeljivani i „Kozaraputevima“, te firmama „MG Mind“, „Hidro Splet“ iz Laktaša,  „Golden Card“ iz Banjaluke, „Džena“ iz Gradačca i drugim.

Ožegović: Pregovarački postupci najpodložniji manipulacijama

Damjan Ožegović iz organizacije „Transparency International BiH“ (TI BiH) kazao je da su pregovarački postupci najpodložniji manipulaciji.

„Prilikom raspisivanja nekog transparentnijeg postupka, ponuđači koji vide u tenderskoj dokumentaciji da je projekat neizvodiv ili da nemaju finansijski interes vjerovatno neće ni podnijeti ponudu, dok će u odnosu na njih u prednosti biti oni ponuđači koji imaju informaciju da bi se ugovori, odnosno ti nedostaci, mogli riješiti aneksiranjem i dodatnim pregovaračkim postupcima. Tako u praksi najčešće biva, te se pregovaračkim postupcima proširuju postojeći ugovori u najvećem mogućem dozvoljenom iznosu“, istakao je Ožegović.

Dodao je da je TI BiH na pregovaračke postupke u Centru za obuku upozoravao još prije pola decenije.

„Loša praksa je ipak nastavljana, da li zbog terena i slabe procjene potrebnih radova ili zbog loše sačinjavanih tenderskih dokumentacija, to je sada manje bitno budući da je aktivna i pravična konkurencija onemogućena u velikom broju postupaka“, naglasio je Ožegović.

(CAPITAL)

Popularne vijesti