Sunday, December 22, 2024
3.7 C
Banja Luka
spot_img

NEPREDVIĐENI RADOVI U CENTRU ZA OBUKU: Zbog 19 iskrslih problema, Lukač dodatno potrošio 1,5 milion KM

Centar za obuku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u Zalužanima svakodnevno guta milione maraka poreskih obveznika. Ranije planiranih 6,5 miliona KM odavno nije dovoljno za ispunjavanje želja ministra Dragana Lukača. Samo na dodatne i nepredviđene radove dosad je potrošio gotovo 1,5 miliona KM.

Dok policajci imaju zadatak da na ulici “uberu” određeni broj kazni, jer u budžetu nema dovoljno novca, ministar Dragan Lukač u Centru za obuku MUP-a RS gradi, između ostalog, hangare za konje i stadion.

“Iskrsli” problemi njega ne brinu. Novac uzima iz javne kase, a tu su i firme koje, čim pozove, ispune njegove želje. Od novembra 2017. godine do danas nije raspisivao tendere, već je koristio netransparentni pregovarački postupak bez objave obavještenja u javnosti. Čak 19 puta!

Prema popisu nepredviđenih i dodatnih radova, čini se da u Centru za obuku, ranijoj kasarni u Zalužanima, ništa nije bilo kako treba, a potom ni novim projektima sanacije i rekontrukcije nije predviđeno.

Seriju ovakvih poslova 30. novembra 2017. godine otvorio je ugovor MUP-a i firme “AM Međugorje” iz Banjaluke. Vlasnik preduzeća je Mile Atlagić, prijatelj člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Kako je Žurnal ranije pisao, od tog momenta, samo na nepredviđenim radovima, ova firma je za godinu dana dobila tri ugovora ukupne vrijednosti 713.530 KM.

Prvobitni prijateljski tenderski zadatak bio je da Atlagićeva firma sanira 11 objekata u kompleksu, što je trebalo da košta oko3.263.000 KM sa uračunatim porezom na dodatu vrijednost, ali onda se našao prostor za nove, nepredviđene ugovore – novembarski težak 602.590 KM, drugi već u aprilu 2018. godine u vrijednosti oko 50.000 KM i posljednji iz novembra iste godine od 61.850 KM.

„U toku sanacije, adaptacije i rekonstrukcije obekata u kompleksu Centra za obuku Zalužani pojavila se potreba za saniranjem podruma, što nije nije bilo predviđeno osnovnim ugovorom. Navedene nepredviđene radove nije moguće tehnički i ekonomski odvojiti od osnovnog ugovora , a oni moraju biti izvedeni da bi osnovni ugovor mogao biti realizovan“, stajalo je u Lukačevom objašnjenju direktnog ugovaranja poslova.

GRAĐANIMA FAKTURA ZA LOŠE PROJEKTE

Atlagić je tada za sve imao objašnjenje – projekat je bio izuzetno loš, a kada se sve sabere i oduzme, firma radi po bagatelnoj cijeni.

U tadašnjem razgovoru za Žurnal rekao je:

„Toliki nepredviđeni radovi i za nas su bili iznenađenje, ali sada je sve pod kontrolom. Nikada ne možete predvidjeti šta će se desiti kada oštemate i iskopate nešto. Projekat rekonstrukcije je bio izuzetno loš. Pojavile su se podzemne vode, digle su nam ploču. Svašta se dešavalo. Ali, kada pogledate od A do Š, onda vidite da mi radimo po cijeni 450 KM po kvadratu. Sve je to bagatela. Objekti u Zalužanima su stari i sve je uništeno.“

U međuvremenu, 5. juna 2018. godine potpisan je još jedan nepredviđeni ugovor. Posla je bilo za banjalučki “Tekton”. Neprecizirani nepredviđeni radovi koštali su 65.730 KM. Četiri mjeseca kasnije u Centar za obuku ušao je i mrkonjićki tajkun Mladen Milanović Kaja sa svojim “MG Mindom”. Iskrsli problemi na otvorenom strelištu koštali su oko 60.000 KM.

I kod gradnje ograde i kapije nije sve išlo glatko. Kako su projektanti i tu omanuli, tako je Lukač 26. decembra ugovor dao “Intermetalu” – oko 30.000 KM. Pet dana kasnije, ministar je Novu, 2019. godinu dočekao potpisujući novi direktni posao i odliv iz budžeta. Istoj firmi za “nepredviđeno” na toplovodu dao je 12.900 KM.

Trafostanice su, takođe, bile u “nepredviđeno” lošem stanju. Posao direktno, 25. febrara, dobija “Elmorad” – 11.300 KM. S proljeća, drugog dana aprila, za kanalizaciju i vodovod bio je zadužen drugi tajkun, prijedorski Dragan Čorokalo. Njegovi “Kozaraputevi” za ove, “nepredviđene” namjene dobijaju dva ugovora ukupne vrijednosti oko 200.000 KM.

Direktno je ispregovaran i posao sa “Hidro-Kopom”. Za niskogradnju u kompleksu “nepredviđeno” se odlilo 180.000 KM, za objekat “A” firmi “Tigar” je dato 32.600 KM, za produženje trase komunalne infrastrukture vodovoda i kanalizacije “Golden-Cardu” je isplaćeno oko 23.000 KM

Projektanti nisu dobro predvidjeli ni snagu kotla pa je povećanje iste koštalo oko 16.600 KM. Lukač je pregovarao sa “Intermetalom”, a ista firma “nepredviđeno” je gradila i poligon za 16.700 KM. Takođe, za dodatne radove na hangarima za konje ministar je angažovao “Univerzal BS” – 12.500 KM.

ZDRAVO TIJELO PRAZNI BUDŽET

Posla za Čorokala bilo je još, jer je potrebno odnjegovati Lukačev sportski duh. Početkom marta ove godine ispostavilo se da je nosivost tla na sportskim terenima izuzetno loša. Novi sloj nosivog materijala imali su “Kozaraputevi” – oko 30.000 KM.

Posljednji ugovor, 10. avgusta ove godine, za olimpijske uslove u Centru za obuku dobio je laktaški “Hidrosplet”, firma Zorana Cvijića poznata po mnogobrojnim tender-poslovima sa banjalučkom Gradskom upravom. Rekonstrukcija sportskog igrališta “nepredviđeno” je izbila još 50.300 KM.

Istog dana kod strelišta se za Kaju ukazao novi poslovni dil. Parking sa potpornim zidom biće mu dodatno plaćen 18.000 KM.

KOLIKO PARA ZA ZALUŽANE?

Rekonstrukcija objekata u prostoru bivše kasarne u Zalužanima zadaje debelo probija ranije predviđene budžete. Iako je najavljeno da će sanacija i opremanje koštati 6,5 miliona maraka, MUP RS je još 2018. godine već trošio najmanje milion KM više od planiranog.

Centar za obuku svečano je otvoren 4. aprila 2018. godine, posao je daleko od kraja. Prema podacima “Transparency internationala” u BiH iz avgusta te godine, do tog momenta bili su zaključeni ugovori ukupne vrijednosti6,2 miliona KM sa uračunatim PDV-om, a još su aktuelne bile nabavke procijenjene vrijednosti do dva miliona KM.

Zanimljivo, kod svih tendera, osim kod onog koji se odnosio na izgradnju novih, sanaciju, adaptaciju i rekonstrukciju postojećih objekta i vanjsko uređenje u kompleksu, pristizala je samo po jedna ponuda.

Ukupnom iznosu trebalo bi dodati i 1,1 milion KM kamata i troškova kredita koji je, za opremanje Centra, odobrila NLB Razvojna banka na period od šest godina. Dakle, godišnja rata iznosi gotovo 1,3 miliona KM.

(Zurnal.info)

Popularne vijesti