Friday, September 27, 2024
30.7 C
Banja Luka
spot_img

NAJNOVIJE VIJESTI

spot_img

POVEZANE VIJESTI

MMF protiv: Kraj priče o ukidanju akciza na gorivo i smanjenju stope PDV-a?

MMF smatra da su smanjenje PDV-a i akciza aktivnosti koje ne bi donijele očekivane efekte

Već nekoliko mjeseci državni parlamentarci, ponajviše iz opozicionih stranaka, zalažu se za ukidanje akciza na gorivo te uvođenje diferencirane stope PDV-a kako bi se pomoglo građanima u Bosne i Hercegovine da prebrode krizu i brojna poskupljenja.

Sastanak Fiskalnog vijeća BiH

Ali, prvi ljudi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nisu za te mjere i jasno su to poručili nakon sastanka sa Fiskalnim vijećem BiH održanim u četvrtak u Sarajevu.

Na sastanku je zaključeno da su dva ključna izazova u narednom periodu kako obuzdati rastuću inflaciju i na koji način se suočiti sa energetskom krizom. Iz MMF-a su poručili da oni nisu za smanjenje poreskih opterećenja, ali su spremni da podrže vlasti u provođenju ciljanih socijalnih mjera podrške pojedinim kategorijama stanovništva. Na sastanku je, pored ostalih, bila Jelka Milićević, federalna ministrica finansija. U tom ministarstvu smo zatražili pojašnjenje za ovakav stav MMF-a.

“MMF smatra da su smanjenje PDV-a i akciza aktivnosti koje ne bi donijele očekivane efekte. Zagovaraju pomoć za najugroženije kategorije stanovništva, takozvanu targetiranu pomoć najugroženijim kategorijama. Dakle, pomoć se ne bi odnosila na cjelokupno stanovništvo, već samo na one kategorije kojima je pomoć potrebna, odnosno najugroženije”, rečeno je u Ministarstvu.

Iz MMF-a su tražili odgovore na pitanja kako se misle nadomjestiti sredstva povodom fiskalnih mjera koje su poduzete nakon što se eventualno uvede diferencirana stopa PDV-a i ukinu akcize i koji će se efekti postići.

Zašto MMF ovo interesuje? Zato što je UIO jedan od glavnih organa, prikupljača ovih sredstava i to je garancija vraćanja međunarodnih obaveza BiH. U svim sporazumima, a i po zakonu, uvijek se prvo vraćaju međunarodne obaveze, a ostalo ide u budžete države, entiteta, Brčko distrikta…

Očekuju se dvije sjednice

Podsjećamo, Zajednička komisija oba doma Parlamenta BiH na posljednjoj sjednici usaglasila Prijedlog Zakona o ukidanju akciza, koji je još u martu usvojen na Predstavničkom domu i koji predviđa ukidanje akciza na šest mjeseci uz mogućnost produživanja za dodatna tri mjeseca.

Na sjednici Komisije za usaglašavanje Zakona o ukidanju akciza nisu se pojavili članovi iz SNSD-a Dušanka Majkić i Dragan Bogdanić.

Sastanku su prisustvovali Saša Magazinović, Predrag Kožul, Lidija Bradara i Amir Fazlić.

Komisija je odbila prijedlog koji je usvojen na Domu naroda sa amandmanima Dušanke Majkić i koji je predviđao ukidanje na samo trideset dana.

Kao usaglašen usvojen je prijedlog SDP-a koji je u martu usvojen na Predstavničkom domu i koji predviđa ukidanje akciza na šest mjeseci uz mogućnost da Vijeće ministara produži odluku za dodatna tri mjeseca.

Nakon usaglašavanja prema proceduri potrebno je da oba doma Parlamenta Bosne i Hercegovine potvrde stav Zajedničke komisije o usaglašenom zakonu.

“Ubijeđen sam da će, iako smo do sada imali elemente bahatog i bezobzirnog ponašanja zastupnika kada je u pitanju ovaj zakon i odugovlačenje, da će izborna kampanja biti ta koja će nam biti od pomoći da konačno i građani imaju korist od kampanje pa da pod pritiskom izbora dobiju jeftinije gorivo”, rekao je Magazinović.

Magazinović kaže kako sada postoje dvije opcije da predsjedavajući domova sazovu sjednicu, ali ako se to ne desi u razumnom roku da će zastupnici skupiti potpise i sazvati sjednicu, te da bi trebalo da se sjednica održi prije izbora.

Kalkulacije pred izbore

Međutim, vrlo neizvjesno je hoće li se prije izbora, zakazanih za 2. oktobar ove godine, održati sjednice oba doma Parlamenta BiH na kojima bi zastupnici i delegati trebalo da se izjasne o tome hoće li građanima BiH omogućiti da gorivo plaćaju jeftinije za pola marke.

Iako je Komisija za usaglašavanje teksta Zakona o akcizama u BiH prije par dana jednoglasno donijela odluku da se akcize privremeno ukinu i to na period od šest mjeseci plus tri mjeseca, kolegiji oba doma Parlamentarne skupštine još nisu zakazali sjednice na kojima bi se glasalo o ovome usaglašenom prijedlogu.

Saša Magazinović, član Parlamenta BiH, objavio je na Twitteru lijepu vijest da su prikupljeni potpisi za vanrednu sjednicu oba doma.

Njegovu objavu na ovoj društvenoj mreži prenosimo u cijelosti.

“Dok čekamo Nikolu Špirića i Nebojšu Radmanovića da shvate da je HITNO i da sazovu sjednice na kojima ćemo potvrditi pojeftinjenje goriva, skupili smo potpise za vanredne sjednice oba doma. Ako neće oni, sjednice će sazvati poslanici i delegati! Imaju vremena još danas!!”, napisao je Saša Magazinović.

Podsjetimo, Predstavnički dom Parlamenta BiH u martu ove godine je izglasao ukidanje akciza na šest mjeseci, a na prijedlog zastupnika iz SDP-a. Kako je tada objašnjeno (prema cijenama u tom periodu) to bi dovelo do pojeftinjenja goriva u iznosu od 0.50 KM.

S druge strane, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH podržao je ukidanje akciza, ali samo na mjesec dana – prema prijedlogu delegatkinje SNSD-a Dušanke Majkić. Pored delegata iz njene stranke, za ovaj prijedlog glasali su i delegati HDZ-a.

Komisiju koja je bila zadužena za usaglašavanje Zakona o ukidanju akciza sačinjavali su Saša Magazinović, Predrag Kožul, Dragan Bogdanić, Lidija Bradara, Dušanka Majkić i Amir Fazlić.

Hoće li doći do pomenute sjednice ostaje da se vidi, ali nakon prošlosedmičnog sastanka u Sarajevu, jasno je da zastupnici i delegati prvo trebaju da se odopru stavu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pa tek onda pomire svoje političke razlike unutar predizborne kampanje. Jedini tračak nade ostaje činjenica da će stranke učiniti sve da se dodvore građanima BiH, pa makar i prekršili “sugestije” MMF-a, jer izborna pobjeda je važnija i od sljedećeg aranžmana sa ovom međunarodnom finansijskom institucijom. Ipak, za one malo plašljivije političare, uvijek ostaje opcija odugovlačenja sazivanja sjednica dva doma državnog Parlamenta do iza 2. oktobra ove godine.

(UNA)

Popularne vijesti