Institucije BiH još uvijek nisu ni kroz Odluku o privremenom finansiranju, a ni kroz budžet, osigurale potrebna sredstva za njihovo sprovođenje. Upravo zbog toga, što je bila dosadašnja praksa, CIK BiH na sjednici 7. maja uz Odluku o raspisivanju izbora nije donio Uputstvo o rokovima i redoslijedu izbornih aktivnosti.

Podsjetimo, te aktivnosti obuhvataju i preuzimanje obrazaca za prijavu političkih subjekata, podnošenje prijava za ovjeru političkih stranaka, uključujući i prikupljanje potpisa podrške birača, kao i podnošenje prijava za ovjeru koalicija ili lista nezavisnih kandidata.

– Uputstvo će biti doneseno tek nakon što institucije BiH osiguraju novac. Uz to, CIK BiH će pratiti mjere i preporuke nadležnih institucija u vezi s pandemijom COVID-19, što je takođe još jedan od problema u vezi s održavanjem lokalnih izbora – pojašnjava za Faktor član CIK BiH Suad Arnautović.

CIK ima zakonom utvrđeni rok od 15 dana od dana donošenja odluke o rapisivanju izbora, a ukoliko novac ne bude obezbijeđen do 22. maja , postoji mogućnost da izbori budu odgođeni najviše za 30 dana. S obzirom na to da se izbori uvijek održavaju u nedjelju, to bi značilo da će se pomjeriti za 8. novembar, što je u ovom trenutku sasvim izvjesno jer se ni Savjet ministara BiH ni Parlamentarna skupština BiH ne izjašnjavanju o osiguravanju potrebnih 4,2 miliona KM. Odnosno, zbog nedostatka novca nije moguće raspisivati niti konkurse, a ni tendere.

Odluku o odgađanju izbora CIK donosi u skladu sa članom 14. Izbornog zakona BiH.

– Odluku o odgađanju izbora na određenom biračkom mjestu ili u izbornoj jedinici donosi Centralna izborna komisija BiH na osnovu činjenica koje ukazuju na to da izbore nije moguće sprovesti u skladu s odredbama Izbornog zakona… Odgođeni izbori po pravilu sprovode se u roku od sedam dana, a najkasnije 30 dana od dana koji je određen za glasanje na redovnim izborima.

I visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, u izvještaju koji je prošle sedmice predstavio Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, podsjetio je da BiH nema državni budžet, zbog čega i održavanje lokalnih izbora planiranih za oktobar, može biti dovedeno u pitanje.

– Čini se da je rad Centralne izborne komisije BiH (CIK) i dalje potkopan djelovanjem političkih partija koje osporavaju imenovanje članova CIK-a – piše između ostalog u Inzkovom izvještaju Savjetu bezbjednosti UN-a.

Dan prije donošenja Odluke o raspisivanju Lokalnih izbora, 6. maja u centralni birački spisak upisana su 3.374.364 birača. Ovaj birački spisak koristiće se za izradu privremenog biračkog spiska.

Lokalni izbori raspisani su za 64 opštinskih savjeta u FBiH, 56 skupština opština u entitetu RS, 120 načelnika opština u BiH, 14 gradskih savjeta u FBiH, sedam skupština gradova u entitetu RS, 22 gradonačelnika u BiH i Skupštinu Brčko distrikta.

(Faktor)