Monday, December 23, 2024
2.7 C
Banja Luka
spot_img

Ko želi da profitira na koroni: Čak 560 ugovora nije objavljeno! Evo kako se nabavlja roba za vrijeme krize

U Bosni i Hercegovini je za 50 dana koliko traje vanredno stanje, odnosno situacija, izvršeno čak 560 nabavki bez objave postupka, gdje su poslovi direktno sklopljeni sa jednom, unaprijed odabranom firmom.

Pod izgovorom hitnosti i sve zbog vanrednog stanja i krize izazavane pandemijom virusa korona, mnoge institucije, javne ustanove i preduzeća su iskoristili trenutnu situaciji i masovno primjenjivali pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja o nabavci.

Na taj način, veliki dio ovih nabavki je iskorišten da bi se neophodne nabavke, a u nekim slučajevima i potpuno nepotrebne, ispod tepiha progurale za ponuđače koje unaprijed odrede i rukovodstva ugovornih organa.

Ovih nepopularnih ugovora koji su često sklopljeni na ivici zakona je napravljeno čak 560 ugovora za 50 posljednjih dana.

Najviše se nabavljalo u bolnicama, domovima zdravlja, fondovima zdravstvenog oiguranja, civilnim zaštitama…

Pa tako imamo slučajeve da se osim hitnih nabavki zaštitne opreme ili respiratora, koje su se u nekim do sad otkrivenim slučajevima pokazale kao neke od najvećih afera, zdravstvene ustanove su ovaj period iskoristile da bez ikakve objave, samo putem direktnih pregovora kupuju i redovnu medicinsku opremu, pa čak i lijekove.

Ovu situaciju su iskoristile i mnoge druge institucije i javna preduzeća i ustanove koji su se odmah po izbijanju epidemije uhvatili pregovaračkog potupka bez objavljivanja obavještenja o nabavci.

Tako su se ugovarale nabavke mesa za Oružane snage ili nabavka akumulatora. Bilo je tu nabavke usluga izvršenja radova na raznim objektima koje su se vršile bez objave. Zatim, nabavljale su se licence, redovna oprema za preduzeća, a pojedini su čak dogovarali i reklamiranje na tv i radio stanicama.

Igor Vukajlović iz Udruženja Tender naglašava da je vidljivo da se veliki broj ugovornih organa odlučio za ovaj vid nabavki u vrijeme korone. Neki su to radili iz potrebe, dok ima i mnogo slučajeva u kojima se pokušala iskoristiti trenutna situacija.

„Primjetan je veoma pojačan broj pregovaračkih postupaka bez objave. To je posljedica korone i Agencija za javne nabavke je dala svoje mišljenje u vrijeme pandemije, gdje su rekli da se za nabavke koje u u vezi sa posljedicama virusa korona mogu koristiti pregovarački bez objave ili čak, ako se ne može ni taj postupak provesti da se koristi izuzeće od zakona. Pregovarački postupak bez objave su sad koristili mnogi i sigurno je da se to dosta zloupotrebljava. Vidimo kako se radilo kroz velike afere kao što su ’Afera respiratori’ u FBiH ili nabavka ogromne količine zaštitne opreme za Institut za javno zdravstvo RS koje je vršila turistička agencija. Pored toga nabavljaju se automobili“, objašnjava Vukajlović.

On navodi da su se u posljednje vrijeme mnogi okoristili o mogućnost pojačanog vršenja nabavki putem pregovaračkih postupaka bez objave.

„Zanimljivo bi bilo vidjeti i ko je sve koristio izuzeća od zakona. Znam da ih ima dosta, ali koliko će ih na kraju poslati Agenciji izvještaj da su proveli ovakve postupke veliko je pitanje. Ako se ne desi da zlonamjerni ugovorni organi ne budu imali redovnu ili vanrednu godišnju reviziju niko i neće znati za te nabavke, a postoji mogućnost da se radi o ogromnim sredstvima. To je ogroman problem. Naravno, obzirom na situaciju nije bilo moguće spriječiti ove nabavke, ali bi svakako istražni organi trebali ispitati svaku od ovih nabavki i da vide na koji način su one provedene i da utvrde da li je sve to stvarno trebalo i da li je to toliko koštalo“, rekao je Vukajlović za BUKU.

Mervan Miraščija iz Fonda za otvoreno društvo kaže da se postupci javnih nabavki u aktuelnom trenutku prate veoma otežano, zbog manje transparentnosti svih faza postupaka i maksimalnog korištenja netransparentnih postupaka javnih nabavki.

„Promjene u postupanjima ugovornih organa su višestruke, od povećanja ionako lošeg stanja netransparentnosti, preko odstupanja u planovima javnih nabavki bez potrebnih i mogućih ispravki planova odnosno donošenja transparentnih odluka o pokretanju postupaka, do ne objavljivanja odluka o dodjeljenim ugovorima i nemogućnosti praćenja implementacije okončanih postupaka. Takođe, raste broj potpuno nesvrsishodnih nabavki i nabavki koje se nikako ne mogu opravdati u aktuelnoj situaciji“, rekao je Miraščija za BUKU.

Naš sagovornik primjećuje da je, najblaže rečeno, čudno u aktuelnoj situaciji to što se maksimalno koriste pregovarački postupci bez objave obavještenja za sve nabavke, čak i one koje nisu hitne i nemaju nikakve veze sa aktuelnom krizom.

„Zakon o javnim nabavkama BiH precizno predviđa korištenje pregovaračkog postupka bez objave obavještenja, i drago mi je da se i Agencija za javne nabavke BiH sa povećanim kapacitetima uključuje u praćenje da li se radi o zloupotrebama zakona, čak i u ovim teškim trenucima za sve u BiH. Takođe, veoma je čudno pojavljivanje potpuno novih i u sistemu javnih nabavki nepoznatih privrednih subjekata koji nastupaju kao dobavljači esencijalnih roba za aktuelnu krizu i ugovoraju zavidne poslove“, zaključio je Miraščija.

(BUKA)

Popularne vijesti