Wednesday, January 22, 2025
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

Ko se nudi na predstojećim izborima u Banjaluci: “Mlada nada SNSD-a Igor Radojičić”

Igor Radojičić je rođen 1966. godine u Banjoj Luci. Po zanimanju je magistar elektrotehnike. Osnovnu i srednju školu završio je u Banjoj Luci, kao i Elektrotehnički fakultet 1991.

Postdiplomske studije slušao je i polagao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, a magistarsku tezu odbranio 2001. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Banjoj Luci. U zvanje asistenta na Elektrotehničkom fakultetu Banja Luka izabran je prvi put 1991. godine, a u zvanje višeg asistenta 2002. Obavljao je poslove saradnika i na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci i Višoj tehničkoj školi u Doboju.

Živi sa suprugom Sanjom, kćerkom Anastasijom i sinom Filipom.

U političkoj karijeri obavljao je niz funkcija, od članstva u organima i Predsjedništvu Saveza socijalističe omladine BiH krajem osamdesetih godina, generalnog sekretara Demokratske socijalističke partije Republike Srpske koja 2002. godine sa Strankom nezavisnih socijaldemokrata formira Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Obavljao je i funkciju generalnog sekretara i potpredsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata. U Narodnoj skupštini Republike Srpske po prvi put biran je za poslanika u mandatu 1998-2000. godine, zatim ponovo od 2002. godine do preuzimanja funkcije gradonačelnika Banje Luke.

Zadnjih dvadeset godina važi za mladog i perspektivnog političara.

Supruga mu radi kao savjetnik u Elektroprenosu BIH, a prije toga je radila u Ministarstvu finansija Republike Srpske, kada je ministar bio Zoran Tegeltija, pa otuda i animozitet između ova dva SNSD-ova prvaka.

Pored toga što će u Banjaluci Radojičić ostati poznat kao “gospodar prstenova”, ostaće poznat i po kukavičkom ćutanju kada su građani Banjaluke u samom centru grada tražili istinu i pravdu za ubijenog studenta Davida Dragičevića. Neće mu se zaboraviti ni “Eko toplane”, koje, umjesto da su trajno riješile problem grijanja u najvećem gradu Srpske, pretvorile su se u veliku aferu koja je praktično postala sinonim kriminala u Banjaluci. 

Za sve te afere, makar u online svijetu, glavno zaduženje za “peglanje” ima portal Banjaluka.net, koji je, prema našem istraživanju, direktno pod kontrolom gradonačelnika.

Sa druge strane, Radojičić se kao gradonačelnik istakao po tome što je gotovo kompletnu političku opoziciju “prevukao” na svoju stranu, pa se danas opozicioni odbornici mogu prebrojati na prste jedne šake. Čak je i šaka prevelika.

Bliski saradnici su mu:

  • Srđan Amidžić, koji radi i na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci kao vanredni profesor. Pojedini mediji pisali su o Amidžiću kao “kumu stanogradnje u Banjaluci”.

 

  • Milan Grubor, koji je zaposlen kao Radojičićev šef kabineta, bivši predsjednik Unije studenata RS, koji je i doktor po struci , ali nikada nije obukao bijeli mantil. U Banjaluci se spekuliše da je upravo on bio poveznica  sa kontroverznim Sašom Markovićem, direktorom turističke agencije “Travel for Fun”, koja je kumovala mnogim nabavkama medicinske opreme za vrijeme vanrednog stanja u Srpskoj. Grubora su još u studentskim danima optuživali za razne malverzacije i rad suprotan interesima studenata.
Milan Grubor, šef kabineta Igora Radojičića
  • U kabinetu je i Bojan Grebenar, dugogodišnji student poznat po aferi u Omladinskom savjetu RS. Grebenar je napustio funkciju predsjednika OS RS nakon što su predstavnici omladinskih organizacija najavili da će nakon sjednice Skupštine Omladinskog savjeta na kojoj nije usvojen finansijski izvještaj o radu Savjeta, tražiti njegovu smjenu, jer je, kako su tvrdili, nenamjenski trošio sredstva Omladinskog savjeta.
Bojan Grebenar
  • Tu je i Nikola Aleksić – zet Brane Čovičkovića, koji je poznat po napadu na novinare i dugovima koje je napravio u ŽKK „Mladi Krajišnik“. Pored ogromnog duga prema Poreskoj upravi, Čovičković je napravio i dug prema Elektrokrajini od oko 50 000 maraka, a skoro isto toliko iznosio je dug „Mladog Krajišnika“ prema Javnoj ustanovi „Dom penzionera“ Banjaluka, kada je prije dvije godine portal Srpska Cafe istraživao poslovanje „Mladog Krajišnika”.
Nikola Aleksić
  • Načelnik Odjeljenja za komunalne poslove u Banjaluci je Petar Bilčar, koji trenutno gradi velelepni objekat u Priječanima, a o njemu i o mlađahnom bogatašu Zoranu Popoviću, direktoru vodovoda, će naš portal posebno pisati u predstojećem periodu.
Zoran Popović, direktor vodovoda
Petar Bilčar, načelnik Odjeljenja za komunalne poslove
  • Šef civilne zaštite Mladen Ćućun u obaviještenim krugovima važi za “prvog Radojičićevog obavještajca”.

Radojičićev kum je Dragan Đurđević zvani Maca, koji je vlasnik kafića Dionis u Banjaluci. Radojičić kod mace redovno provodi ljetne odmere na ostrvu Hvaru u Hrvatskoj.

Dobar dio SNSD-a gradonačelniku Banjaluke zamjera što je stranku zapostavio na račun Polifgrafa, za koji se procjenjuje da će teško preći cenzus na predstojećim lokalnim izborima u Banjaluci. Momčilo Antonić je bio predvodnik struje koja je “gurala” Vladu Đajića za kandidata SNSD-a za gradonačelnika, ali to mu nije uspjelo za rukom.

Momčilo Antonić, poslanik SNSD-a u NS RS

Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Vojin Mitrović krajem prošle godine podnio je krivičnu prijavu protiv Igora Radojičića, a razlog leži u činjenici da je Grad Banjaluka odbijao da izda građevinsku dozvolu firmi Vojina Mitrovića za gradnju benzinske pumpe na zemljištu u Banjaluci.

Sporno zemljište je predmet spora koji Grad Banjaluka vodi u slučaju zemljišta Poljoprivredne škole, a čiji dio je nakon preprodaje završio u rukama Vojina Mitrovića. To cjelokupno zemljište dio je gotovo desetogodišnje afere “Poljoprivredna škola” u kojoj su se pojedinci zamjenom zemljišta po selima oko Banjaluke sa Poljoprivrednom školom dokopali vrijedne lokacije i kasnije ga prodavali.

Radojičić je bio blizak sa nekadašnjim SNSD-ovim članom Predsjedništva BiH i sadašnjim delegatom ove partije u Domu naroda PS BiH, Nebojšom Radmanovićem, ali se ta “ljubav” odavno pretvorila u prašinu.

Interesantno je i to da je odnos kandidata za gradonačelnika na predstojećim izborima Draška Stanivukovića i Igora Radojičića devalvirao tokom ovog četvorogodišnjeg perioda, pa je tako Stanivukovićeva podrška gradonačelniku, kako je vrijeme odmicalo, sve više opadala, da bi danas postali politički rivali.

Na posljednjim izborima za gradonačelnika Banjaluke, Radojičić je osvojio 56 173 glasa, dok je njegov tadašnji protivkandidat Dragan Čavić pridobio povjerenje 39 670 birača.

Infoveza / Piše: Stefan Blagić

Popularne vijesti