Friday, November 22, 2024
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

Hrvatskoj za početak izgradnje skladišta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori nedostaju samo Studija uticaja na okolinu i građevinska dozvola!

Foto: Gerila. info

Za to vrijeme ministar u Vladi RS i načelnik Novog Grada sade ginko bilobu kraj Une!

Sađenjem sadnica ginko bilobe, kao simbolom borbe protiv negativnih posljedica nuklearne energije a samim tim i namjera Repubike Hrvatske da uz Novi Grad i rijeku Unu skladišti nisko i srednje radioaktivni otpad, ministar u Vladi RS Bojan Vipotnik i načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača poslali su poruku. Pitanje je naravno – kakvu poruku, kada tu vijest neće propratiti niko od medija iz Hrvatske a samim tim ni javnost, a na ovaj performans teško da će se predsjednik RH Zoran Milanović ili premijer Andrej Plenković pošteno, da se ne lažemo a i da budemo direktni, i “počešati”.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi Republike Srpske je juče nakon sastanka sa načelnicima opština Krupa na Uni, Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica rekao je da se neće dozvoliti da Hrvatska gradi skladište radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini Novog Grada, na samoj granici sa BiH. Samo nije rekao na koji način iako je vrijeme neumitno prolazi a prije skoro mjesec dana iz Ekspertskog tima BiH je najavljena mogućnost angažovanja međunarodnog advokatskog tima u sporu sa Hrvatskom.

Tada je iz Ekspertskog tima rečeno da je “hrvatska strana zabranila članovima Ekspertskog i Pravnog tima za Trgovsku goru da prate realizaciju Studije o uticaju na okolinu, što navodi na sumnju da rezultati neće pokazati pravu opasnost po životnu sredinu i zdravlje stanovništva u Republici Srpskoj i Federaciji, koje gravitira lokalitetu gdje se planira odlaganje nuklearnog otpada”.

Foto: Gerila. info

Podsjećamo, ako postoji iko u BiH ko oko ove teme nije upućen, Hrvatska namjerava da od 1. januara 2028. nisko i srednje radioaktivni otpad iz nuklearne elektrane Krško kao i institucionalni otpad nastao na teritoriji cijele države uskladišti na lokalitetu nekadašnje kasarne Čerkezovac, na Trgovskoj gori.

Nezvanično, hrvatska strana bila je spremna da dopusti stručnjacima iz BiH da prate rad na Studiji uticija na okolinu, ali pod uticajem britanske savjetničke agencije koju su angažavali, potpuno su isključili članove Ekspertskog i Pravnog tima za Trgovsku goru kao da se eventualno odlaganje radioaktivnog otpada ne tiče zdravlja i budućnosti više od 250.000 stanovnika oba entiteta uz granicu sa Hrvatskom.

Foto: Gerila. info

“Obilježavanje Svjetskog dana zaštite životne sredine, naše aktivnosti u Novom Gradu mapirane su na mapi UN i naša poruka će se čuti. Pozivam i sve odgovorne u EU i sve međunarodne instance da nam se priključe u našoj borbi da na Čerkezovcu ne bude izgrađeno odlagalište radioaktivnog otpada”, poručio je Vipotnik.

Da BiH neće reagovati na novonastalu situaciju oko praćenja rada na Studiji uticija na okolinu, indirektno je juče potvrdio Vipotnik.

“Kada Hrvatska objavi studiju uticaja na životnu sredinu imaćemo zaokruženu argumentaciju da ih pobijedimo činjenicama”, kazao je Vipotnik.

Hrvatska, sa druge strane, koristi sva sredstva kako bi ublažila nezadovoljstvo građana Dvora na čijem području je planirana izgradnja skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada.

“Moj stav da se protivim tome, kao i stav vijećnika Dvora poznati su i potvrđeni nekoliko puta na sjednicama Opštinskog vijeća. Prije toga takav stav su 2015. godine potvrdili i građani na zborovima”, istakao je načelnik opštine Dvor Nikola Arbutina.

Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško sa sjedištem u Zagrebu donio je nedavno odluku o dodjeli 75.000 evra podrške za 22 projekta na području opštine Dvor, gdje je planirana izgradnja odlagališta radioaktivnog otpada.

Stanovnik Novog Grada i advokat Aleksandar Janković za Gerilu kaže da vremena za čekanje nema i da performansi poput sađenja drveća neće pomoći u rješavanju ovog problema koji je opasnost ne samo za Novi Grad i rijeku Unu već za kompletnu regiju.

Aleksandar Janković

“Nemjerljive štete su načinjene ovim kašnjenjem sa davanjem strateškog odgovora, kako na unutrašnjem tako i na međunarodnom polju po ovom pitanju. Napominjemo da je Savjet ministara tek 23.02.2023. godine usvojio Strategiju zaštite pravnog interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora u Hrvatskoj”, ističe Janković u izjavi za Gerilu.

Rješenje je, ističe Janković, angažovanje svjetski renomirane advokatske kuće koja će početi djelovati po ovom pitanju, a dodaje da je i Savjet ministara BiH početkom februara upoznat sa Informacijom o potrebi donošenja Odluke o odabiru međunarodne advokatske kancelarije za usluge pravnog savjetovanja u vezi s prekograničnim postupkom studije uticaja na okolinu povodom planiranog skladištenja radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovske gore. Međutim, dodaje, još nema informacije da li je nešto urađeno po ovom pitanju, a za proces odabira međunarodnog advokatskog tima i utvrđivanja troškova njegovog angažovanja zaduženo je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa koje vodi Staša Košarac.

Foto: Gerila. info

“BiH je tu i dalje nevjerovatno spora i neaktivna, a ne bismo smjeli više izgubiti niti jedan dan vremena i akcija je potrebna odmah! Ne može se čekati da Hrvatska završi Studiju uticaja na okolinu, tada je već kasno jer će ta studija, bez sumnje, pokazati da izgradnjom odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac neće biti negativnih uticaja na okolinu.  Ispunjavanje forme kroz obilježavanje Svjetskog dana životne sredine i sadnja stabala ginka tu ne pomaže”,  ističe Janković.

Što se tiče trenutne situacije sa hrvatske strane, Fond za finasiranje razgradnje NE Krško je načinio i posljednje formalno-pravne korake ka izgradnji Centra za zbrinjavanje RAO na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac.

Ugovor je potpisan 19.05.2022. godine i sa dobavljačima su ugovorene  usluge:

  1. Izrada dokumentacije i provedba aktivnosti za ishođenje dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje RAO
  2. Usluge mjerenja radioaktivnosti za definiranje nultog stanja na lokaciji Centra za zbrinjavanje RAO i na područu općine Dvor sa procjenom doze za pojedinca i
  3. Usluga izrade projektne dokumentacije sigurnosnih analiza i Studije utjecaja na okoliš za potrebe uspostave Centra za zbrinjavanje RAO.

Izabrani dobavljači su: EKOENERG d.o.o. Zagreb, JADROVA A VYRADOVACIA SPOLOČNOST A.S  Bratislava i ENCONET d.o.o. Zagreb. Vrijednost ugovora 7.000.000,00 HRK.

Jednostavnije rečeno, dodaje naš sagovornik, da bi radovi počeli hrvatskoj strani trebaju još samo Studija uticaja na okolinu i građevinska dozvola.

(Gerila.info)

Popularne vijesti