Wednesday, January 22, 2025
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

Glasanje o nepovjerenju SM BiH 11. januara

Sjednica Predstavničkog doma BiH zakazana je za 11. januar, a na njenom dnevnom redu je i Zahtjev za glasanje o nepovjerenju Savjetu ministara.

Predlagači su poslanici iz Federacije BiH Aida Baručija, Mirjana Marinković-Lepić, Damir Arnaut, Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Zukan Helez i Nada Mladina.

U obrazloženju su naveli da, prema podacima relevantnih nevladinih organizacija, po broju predloženih zakona i održanih sjednica, ovaj Savjet ministara BiH ima najlošiju ocjenu u regionu.

– Očigledno da je sastavljen čisto matematičkim principima koji garantuju podjelu vlasti, bez ikakvog jasnog plana oko toga šta ta vlast treba činiti i u kojem smjeru treba voditi državu – kažu inicijatori glasanja o nepovjerenju (smjeni) Savjeta ministara.

Podsjećaju da je u maju prošle godine objavljeno Mišljenje Evropske komisije o Zahtjevu BiH za članstvo u EU i pred vlasti u BiH postavljeno 14 prioritetnih zadataka koji se moraju ispuniti prije ozbiljnog razmatranja kandidatskog statusa.

– Godinu i po nakon toga, od 14 prioriteta ispunjen je samo jedan, a u njih još samo tri je zabilježen neki napredak. Ovim tempom trebaćemo još najmanje deset godina da nam EU odobri kandidatski status, a o vremenskom okviru za eventualno članstvo ne smijemo ni razmišljati.

Savjet ministara pod predsjedavanjem Zorana Tegeltije se u javnosti ocjenjuje kao najgori i najneefikasniji saziv ove institucije od njenog uspostavljanja. Broj zakona koji je uputilo u parlamentarnu proceduru je mizeran, izbjegava se donošenje ključnih reformskih dokumenata, zbog čega je BiH na meti stalnih kritika iz Brisela – navode u inicijativi.

Kako kažu, aktuelni Savjet ministara nije pokazalo kapacitet, zainteresovanost ni spremnost da se uključi u rješavanje nekih gorućih pitanja poput migrantske krize i sprječavanja izgradnje odlagališta nuklernog otpada u Trgovskoj gori, a situacija sa pandemijom koronavirusa u BiH dodatno je pokazala nespremnost vlasti da preduzmu bilo kakvu smislenu i koordinisanu aktivnost u cilju zaštite života i zdravlja građana.

– Zbog toga je percepcija Savjeta ministara u javnosti toliko loša da bi u svakoj zdravoj demokratiji tražila dobrovoljne ostavke cijelog Savjeta, ili barem nekih njegovih ministara, tim prije što su umjesto da predano rade svoj posao u interesu građana, neki od njih aferama i lošim potezima samo pogoršali situaciju i otežali iznalaženje potencijalnih rješenja.

Takve su bile izjave ministra Selme Cikotića o migrantima kao turističkom potencijalu USK, koje su samo razbjesnile građane čija je bezbjednost kompromitovana već nekoliko godina. Takvo je bilo i prisustvo ministra Staše Košarca „korona-partiju“ na kojem su kršene epidemiološke mjere u vrijeme kad je situacija zahtijevala nedvosmislenu podršku ovim mjerama od strane najviših zvaničnika – navode poslanici u obrazloženju.

Među „grešne“, ubrajaju i poteze ministra pravde Josipa Grubeše, koji je „činio sve da na slobodu izvede ratnog zlodinca Marka Radića“, ili potez ministarke Bisere Turković, koja sprovodi porodično – privatnu spoljnu politiku, bez strateškog dogovora sa spoljnopolitičkim saveznicima i interesima BiH.

– Ne treba posebno navoditi kako je gradnja puteva u zastoju, ekonomija trpi posljedice pandemije bez adekvatnog odgovora, a pravosuđe potresaju skandali bez adekvatnog odgovora zakonodavca na izmjenama zakona koje od nas traži EU. Uz prethodno navedeni zastoj na evropskom putu i odsustvo napretka na putu ka NATO, sve ovo su kredibilni razlozi zbog kojih Savjet ministara predvođen Zoranom Tegeltijom više ne zaslužuje podršku Parlamenta BiH – piše u inicijativi.

Podsjećamo, za eventualnu smjenu Savjeta ministara BiH, potrebna je opšta i entitetska, odnosno nacionalna većina u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

Na istoj sjednici Predstavničkog doma nalazi se još jedna tačka dnevnog reda koja se direktno tiče Savjeta ministara BiH.

U pitanju je zahtjev poslanika: Mirka Šarovića, Dragana Mektića, Mire Pekić, Branislava Borenovića, Nermina Nikšića, Zukana Heleza, Saše Magazinovića, Nade Mladine, Dženana Đonlagića, Zlatana Begića, Envera Bijedića, Vlatka Glavaša, Jasmina Emrića, Predraga Kojovića, Aide Baručije, Mirjane Marinković-Lepić i Damira Arnauta za iniciranje glasanja o rekonstrukciji Savjeta ministara, odnosno smjeni zamjenika ministra civilnih poslova BiH Siniše Ilića.

(Srpskainfo)

Popularne vijesti