Wednesday, January 22, 2025
4.7 C
Banja Luka
spot_img

Federacija BiH bi se ubrzo mogla suočiti s novim skandalom!

Union banka, finansijska institucija koja je 97 posto u vlasništvu Vlade Federacije ne dozvoljava da Ured za reviziju ovog entiteta izvrši kontrolu njenog poslovanja.

O svemu su već obaviješteni Vlada FBiH, Parlament, tužilaštva, ali i policija.

Obrazloženje koje su revizori dobili iz ove banke je da oni nisu nadležni, te da banka “račune polaže” Agenciji za bankarstvo FBiH.

Izvor portala UNA otkriva da bi skandal mogao biti srazmjeran aferi “Respiratori”, zbog toga što je moguće da se radi o sukobu interesa.

Ovo nije prvi put da se federalnim revizorima onemogućava pristup dokumentaciji i revizija, to se već godinama dešava sa Terminalima Ploče, a ista situacija već se desila sa preduzećem Pretis.

Iz Ureda za reviziju Federacije BiH saopštili su da su već dva puta onemogućeni da pristupe dokumentaciji i urade reviziju finansijskog poslovanja Union banke d.d. Sarajevo.

Uprava tvrdi da revizori nisu nadležni

Federalni revizori ističu da, prema Uredbi o vršenju ovlašćenja u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala iz nadležnosti FBiH, Vlada FBiH putem Federalnog ministarstva finansija vrši ovlašćenja: evidentiranja, upravnog nadzora i nadzora opštih akata, praćenja rada i monitoringa.

“Uprava Banke obavijestila je Ured za reviziju da, po njihovom mišljenju, Banka ne spada pod revidirane institucije u skladu s članom 11. Zakona o reviziji institucija u Federaciji BiH, te se obratila Agenciji za bankarstvo FBiH i Federalnom ministarstvu finansija radi dobijanja njihovog mišljenja. Banka je takođe dostavila Uredu za reviziju odgovor Federalnog ministarstva finansija, u kojem je navedeno da tražena dokumentacija nije u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka i da je Banka predmet supervizije Agencije za bankarstvo, zbog čega ‘ostaje upitna potreba za revizijom od strane Ureda za reviziju’. Tumačenje odredbi Zakona o reviziji nije u nadležnosti Banke niti Federalnog ministarstva finansija, koji su doveli u pitanje izvršenje planirane revizije i narušili operativnu nezavisnost Ureda za reviziju”, ističu revizori.

UNA saznaje da je dopis revizora stigao u Agenciju za bankarstvo Federacije BiH i da je oformljen tim koji  priprema odgovor.

Međutim, kako saznajemo, ovdje je riječ o tome da Agencija neće dati odgovor dok ne dobije mišljenje Vlade FBiH, a prema informacijama koje je UNA nezvanično dobila postoje indicije da pojedini u upravama obje institucije imaju sukob interesa.

Jasmin Muterzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH portalu UNA je kazao da boluje od kovida te da nije u mogućnosti dati odgovore na naša pitanja.

U međuvremenu izvor portala UNA je rekao da Ured za reviziju ima zakonsko pravo da izvrši reviziju poslovanja Union banke jer je ona u vlasništvu Vlade Federacije BiH i podliježe reviziji.

Sa svim upoznata i tužilaštva

Zbog nastalog ograničenja djelokruga revizije, odnosno nemogućnosti pristupa dokumentaciji Banke, obaviješteno je kantonalno i federalno tužilaštvo, Parlament FBiH, Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju, Vlada FBiH i Federalno ministarstvo finansija.

“Takođe, u skladu sa Zakonom o reviziji, Ured za reviziju izdao je prekršajni nalog pravnom licu „Union banka“ d.d., a po dobijanju ličnih podataka odgovornih lica izdaće se i prekršajni nalozi članovima Uprave zbog ograničavanja ovlaštenja Uredu za reviziju za prikupljanje informacija i dokumentacije. Potrebno je istaći da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo u dva navrata dostavilo Informaciju da za članove Uprave banke nije u mogućnosti dostaviti lične podatke jer kroz evidenciju prebivališta – boravišta građana (baza IDEEA) MUP-a Kantona Sarajevo prolazi više lica sa navedenim imenima. Imajući u vidu nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, neshvatljivo je da se nisu mogle dobiti tražene informacije, zbog čega je upućen Dopis lično ministru unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo radi dobijanja traženih podataka”, kazali su iz Ureda za reviziju Federacije BiH.

Osim toga, Vlada FBiH, iako je bila obaviještena o nemogućnosti obavljanja revizije „Union banke“, nije preduzela ništa u okviru svojih nadležnosti, ali je u međuvremenu donijela Odluku o davanju prethodne saglasnosti Nadzornom odboru „Union banke“ d.d. Sarajevo za ponovno imenovanje dva člana Uprave Banke koji su onemogućili Uredu za reviziju obavljanje poslova iz nadležnosti.

Zakon jasno propisuje šta je nadležnost revizora

Admir Čavalić, federalni parlamentarac i ekonomski stručnjak  i predsjednik Odbora za finansije i ekonomiju Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH za portal UNA kaže da Federalni zakon o reviziji institucija jasno propisuje da revizori mogu ući u objekat da bi revidirali ustanove.

“Ovo je jedna pogrešna praksa i vjerovatno bi neko morao snositi i snosiće odgovornosti zbog navedene prakse. U startu se šalje loša poruka da se potencijalno nešto krije, da ima problema, da ima nešto što bi revizija potvrdila a to se pokušava zataškati, Nadamo se da to nije istina, i da je ovo možda neka proceduralna greška. Ovo je praksa, već se to dešava i sa Terminalima Ploče, revizori godinama ne mogu pristupiti objektima i dokumentaciji, mi ćemo kroz federalni Parlament i  preko Odbora tražiti da se omogući revizija.“, kaže Čavalić.

Nažalost, Federalni parlament do sada nije mnogo pažnje posvećivao revizorskim izvještajima, iako su oni za veliki dio institucija bili negativni ili s rezervom.

Čavalić ističe da bi revizorske izvještaje Parlament trebao iskoristiti da poboljša rad institucija.

“Nažalost, ti negativni izvještaji su već godinama bez adekvatne sankcije, revizorske preporuke se ne implementiraju i na to ćemo se u budućnosti fokusirati”, kazao je Čavalić.

Nažalost Odbor za reviziju Parlamenta FBiH još uvijek nije formiran.

(UNA)

Popularne vijesti