Friday, September 27, 2024
30.7 C
Banja Luka
spot_img

NAJNOVIJE VIJESTI

spot_img

POVEZANE VIJESTI

Ekonomska korona

Broj oboljelih od korona virusa u Republici Srpskoj (ali i regionu) će se povećavati i taj proces se trenutno ne može zaustaviti, ali se može ublažiti. Vlada Republike Srpske je sprovela određene mjere koje imaju za cilj amortizovanje širenja opasnog virusa, što je sasvim u redu. Kako bi se ograničilo širenje virusa, vlasti i u FBiH i u RS treba da uzmu u obzir sljedeće prijedloge:

  • Da u svim bankama, poštama, supermarketima i drugim objektima u kojima radnici dolaze u kontakt sa ljudima, država obezbijedi maske, rukavice i dezinfikaciona sredstva za radnike.
  • Da se plaćanje režija odgodi do daljnjeg, a da se nakon obuzdavanja virusa omogući ljudima da zaostatke plate na rate. Ova mjera će redukovati redove u bankama i poštama, a s obzirom na to da su penzioneri redovne platiše, ali istovremeno i u kritičnoj grupi što se tiče virusa, ova mjera bi značajno smanjila rizik od njihovog razbolijevanja.
  • Pošto kao narod volimo da se okupljamo po ugostiteljskim objektima, neophodno je propisati minimalnu razdaljinu između stolova, kako je urađeno u Italiji. Ukoliko objekat ne poštuje propise, potrebno ga je odmah zatvoriti.
  • Zatvoriti sva obdaništa, a kao u Makedoniji, potrebno je omogućiti da ukoliko su oba roditelja zaposlena, jedan roditelj dobije plaćeno (od strane države) odsustvo kako bi se mogao starati o djeci koja su mlađa od 10 godina (potrebno je odrediti starosnu granicu za djecu).
  • Preporuka da ljudi rade od kuće gdje god mogu.
  • Posljednje, ali ne i najmanje važno, jeste nabavka respiratora i organizacija bolnica prije nego što virus eskalira, kako bi u istim mogli da se zbrinu pacijenti kritičnog zdravstvenog stanja. Češka Vlada je momentalno nabavila 200 000 respiratora, a u Srpskoj bi sasvim dovoljno bila i 20 puta manja količina.

Međutim, to nije sve. Svijet je već sada zapao u globalnu ekonomsku i finansijsku krizu i to treba da shvatimo kao činjenično stanje. Američki FED je upravo “štampa” 1 500 milijardi $ (koje će praktično pokloniti bankama i velikim korporacijama). Evropska centralna banka radi isto, što ide u prilog tezi da nas očekuje veći ekonomski udar nego što je bio 2008. Preko pet miliona kompanija na svijetu zavisi samo od proizvoda koji nastaju u kineskim provincijama koje su pogođene korona virusom. Kada Kina kihne, cijeli svijet se prehladi. Isto važi i za SAD.

I dok je Srpska 2008. još uvijek imala novac od privatizacije telekoma, danas takva finansijska injekcija ne postoji, a Vlada Srpske bi trebalo da se ozbiljno uhvati u koštac sa ovim problemom, kako ne bismo u potpunosti potonuli.

Kako sam naveo na društvenim mrežama, ono što je logično u ovim trenucima jeste i uvođenje mjera koje bi i privrednicima olakšale situaciju.

Npr. da se kao u Sloveniji sufinansiraju plate radnicima iz određenih djelatnosti, da se odgodi plaćanje doprinosa ili da se, kao u Češkoj, privrednici oslobode plaćanja kamata na kredite u predstojećem periodu. Slovačka je uvela moratorijum na otplatu kredita u periodu od 6 mjeseci.

Logično je da se vanrednim mjerama omogući i besplatna odjava firme na određeni period, pogotovo u onim privrednim granama koje neće moći da podnesu finansijske gubitke. Ugostitelje bi trebalo osloboditi minimalno 50% dažbina u gradovima poput Banjaluke, u kojima važe slične zabrane.

Ono što smo naučili iz primjera Kine jeste državni intervencionizam u ekonomskim krizama, odnosno sprovođenje većih infrastrukturnih projekata koje bi održale kakav – takav privredni rast. Ovdje je posebno bitno ulaganje u produktivnu, „zelenu“ infrastrukturu, jer je to korisno ulaganje za budućnost. Da li će se ove mjere realizovati iz kredita, u ovom trenutku je manje bitno. Krediti su ovakvim situacijama (ukoliko će se koristiti na pravilan i strogo kontrolisan način) opravdani.

I da se vratim na početak. Najbolja ekonomska zaštita u ovom trenutku je amortizacija širenja virusa.

Autor: Stefan Blagić

(infoveza.com)

Popularne vijesti