Thursday, January 23, 2025
13.7 C
Banja Luka
spot_img

Da li su radnici RiTE Ugljevik spasili ovo preduzeće?

Oči javnosti posljednjih sedmica usmjerene su ka Ugljeviku, gdje su radnici Rudnika i Termoelektrane (RiTE) „Ugljevik“ održavali seriju protesta zbog nedostatka uglja i problema u funkcionisanju ovog ključnog preduzeća u energetskom sistemu Republike Srpske i BiH. Danas su konačno stigle vijesti koje bi mogle označiti prekretnicu u ovom dugotrajnom sukobu, prenosi Gerila.info.

Prema riječima načelnika opštine Ugljevik, Dragana Gajića, Vlada Republike Srpske odlučila je otkupiti firmu „Comsar Energy“ od ruskog oligarha Rašida Serdarova, zajedno s koncesionim poljem „Ugljevik – Istok 2“. „Otkupom ove firme rješavamo gorući problem koji nas prati već mjesecima. Ležište ‘Istok 2’ će pripasti Vladi, što će omogućiti nesmetan rad termoelektrane i stabilnu proizvodnju električne energije“, izjavio je Gajić.

Procjenjuje se da ležište „Istok 2“ sadrži oko 48 miliona tona uglja, dok je za nesmetanu godišnju proizvodnju termoelektrane potrebno dva miliona tona. Ova odluka dolazi nakon intenzivnih protesta radnika RiTE Ugljevik, koji su zahtijevali vraćanje koncesionog polja „Istok 2“ preduzeću kako bi se obezbijedila stabilnost u radu i proizvodnji električne energije.

Pozadina problema

Saga oko koncesionog polja „Istok 2“ traje od 2013. godine, kada je Vlada RS dodijelila pravo na eksploataciju ruskog investitoru Rašidu Serdarovu i njegovoj kompaniji „Comsar Energy“. Vrijednost investicije tada je procijenjena na više od 400 miliona konvertibilnih maraka, ali obećanja o razvoju i zapošljavanju ubrzo su zamijenili problemi s ispunjavanjem ugovornih obaveza i nedostatak konkretnih ulaganja.

Radnici RiTE Ugljevik isticali su kako su zbog ove koncesije termoelektrana i rudnik dovedeni u nezavidnu situaciju. U nedostatku domaćeg uglja, RiTE Ugljevik bio je primoran zaustavljati rad u nekoliko navrata, što je ugrozilo stabilnost snabdijevanja električnom energijom. Protesti radnika započeli su sredinom januara 2025. godine, a kulminirali blokadom magistralnog puta Bijeljina – Tuzla. Sindikat RiTE Ugljevik, predvođen Bobanom Benovićem, zahtijevao je vraćanje koncesije i obezbjeđivanje uslova za stabilan rad.

Foto: Gerila.info

Nova odluka Vlade RS o otkupu koncesije i povratku polja „Istok 2“ u vlasništvo Republike Srpske dolazi kao odgovor na ove zahtjeve. Direktor RiTE Ugljevik, Diko Cvijetinović, izjavio je da je odobren ulazak u koncesiono polje za potrebe rudnika. „Sve priče o privatizaciji RiTE Ugljevik su neistinite. Ova odluka Vlade omogućiće nesmetan rad termoelektrane i stabilnost energetskog sistema RS“, kazao je Cvijetinović.

Analiza dosadašnjih koncesionih praksi

Prema informacijama koje je ranije prenio Capital.ba, koncesije dodijeljene firmi „Comsar Energy“ još 2013. godine pokazale su se štetnima po Republiku Srpsku. Vlada RS je, bez raspisivanja međunarodnog konkursa, dodijelila „Comsaru“ prava na izgradnju i korišćenje termoelektrane „Ugljevik 3“, eksploataciju uglja na ležištu „Istok 2“ i izgradnju hidroelektrane „Mrsovo“ na rijeci Lim. Međutim, ni jedan od ovih projekata nije realizovan.

Uprkos brojnim pogodnostima i produženim rokovima, „Comsar Energy“ nije pokrenuo eksploataciju uglja niti izgradio planirane objekte. Umjesto toga, firma je predala studiju kojom predlaže eksploataciju uglja za prodaju na tržištu, što se kosi s prvobitnim ciljem dodjele koncesije.

Godine 2022. Vlada RS odlučuje otkupiti koncesiju za hidrocentralu „Mrsovo“ i propali hotel „Comsar“ u Rudom, što je izazvalo dodatne kontroverze. Hotel je plaćen 2,3 miliona KM, dok cijena otkupa firme „Comsar Energy Hidro“ nije otkrivena.

Zaključak i otvorena pitanja

Najnovija odluka Vlade RS o otkupu koncesije za ležište „Istok 2“ i vraćanje u vlasništvo Republike Srpske mogla bi označiti kraj dugogodišnjih problema u Ugljeviku. Međutim, ostaje pitanje zašto je Vlada godinama pravila ustupke koncesionaru koji nije ispoštovao ugovorne obaveze.

Zašto ugovor s firmom „Comsar Energy“ nije raskinut na vrijeme, već su umjesto toga produžavani rokovi i potpisivani novi aneksi? Ko će snositi odgovornost za finansijsku štetu nanesenu preduzeću RiTE Ugljevik i energetskom sistemu RS?

Radnici i sindikat insistiraju na transparentnosti i odgovornosti nadležnih institucija. Da li će najnovija mjera Vlade zaista donijeti stabilnost ili je ovo samo još jedno obećanje bez konkretnog plana? Ovo su pitanja na koja javnost očekuje odgovore kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti.

(InfoVeza)

Popularne vijesti