Dok se javnost bavila Ustavnim sudom, Visokim predstavnikom, secesijom, Mađarima i svjetskom politikom Vlada je “prodala” Bistricu.
Bez obzira što prijedorsko tužilaštvo radi po krivičnoj prijavi protiv NN lica zbog uzurpacije privatnog zemljišta i nelegalnih iskopavanja.
Bez obzira na usvojene zaključke prijedorske lokalne skupštine kojima se traži da se privremeno odustane od namjere za otvaranjem rudnika u Bistrici.
Zvaničnici grada Prijedora kasnije su, doduše, povukli ručnu i prestali sa glasnim protivljenjem eksploataciji uglja u Bistrici.
Koncesiju je, uprkos upozorenju da se u posao ušlo mimo propisa i bez potrebnih dozvola, dobilo preduzeće Drvo-export iz Teslića.
Iz tog preduzeća nikada nisu odgovorili na pitanja Gerila info u vezi njihovih aktivnosti, namjera i posjedovanja potrebnih dozvola u vezi sa Bistricom.
Za neke medije su ranije rekli kako sve aktivnosti provode u skladu sa zakonom.
Na koji način su u kopanje u Bistrici, ali i Bukovoj Kosi uključeni pojedinci iz Srbije i da li je posao dogovoren na liniji Dodik-Vučić samo su neka od pitanja.
Ugalj iz Bistrice, inače, odvozi se u Srbiju.
U posao su uključene kompanije Inkop Ćuprija i Bowex iz Raške.
Ove firme dovode se u vezu sa Zvonkom Veselinovićem i Milanom Radojičićem, Srbima sa Kosova i Metohije a koji važe za neke od najmoćnijih ljudi povezanih sa SNS Aleksandra Vučića i Srpskom listom sa Kosova.
Obojica su na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država.
Ministar Petar Đokić, od prije nekoliko dana takođe član iste crne liste, nije pristao da na temu uglja govori za Gerila info.