Direktor JZU “Sveti apostol Luka” u Doboju Mladen Gajić, optuženi za nesavjestan rad u službi u okviru afere “Korona ugovori”, samoinicijativno je u budžet Grada Doboja uplatio 83.320 KM za koliko je, prema optužnici, oštetio grad!
Gajić je odštetu uplatio nakon što je, u banci, napravio reprogram svog kredita, a uplatnicu je danas predočio na ročištu u Okružnom sudu u Banjaluci.
U sudnici su objelodanjeni i detalji sporazuma o priznanju krivice koji je Gajić potpisao sa Republičkim javnim tužilaštvom RS, a kojim je predviđeno da mu se a nesavjestan rad u službi izrekne kazna od 10 mjeseci zatvora.
Mladen Gajić sporazumno pristao na 10 mjeseci zatvora, čeka se odluka suda.
Tužilaštvo RS Gajića tereti da je kao direktor bolnice proveo postupak javne nabavke zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice i JU “Dom za starija lica Doboj” pregovaračkim postupkom, bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918 KM. Dodaje se da je svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa, propuštanjem dužnosti nadzora, koji se ogleda u tome da je umjesto ugovorene medicinske robe isporučena nemedicinska roba, optuženi je oštetio Grad Doboj za 82.320 KM, što je bila razlika između nabavne i prodajne cijene.
Ugovor je zaključio sa turističkom agencijom “Travel for fun” d.o.o Banjaluka, koja nije ispunjavala kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci.
Umjesto zaštitnih, dobili naočare za varenje
Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević u sudnici je pojasnila da je umjesto ugovorene medicinske robe, bolnici isporučena nemedicinska roba.
“Umjesto zaštitnih odijela isporučena su odijela bez adekvatne zaštite i deklaracije, a umjesto zaštitnih naočara, naočare za varenje”, rekla je Tadić – Stojisavljević, naglasivši da je ovo prvi postupak iz afere “Korona ugovori” i da bi osuđujuća presuda bila veoma značajna Tužilaštvu za druge postupke koji će uslijediti.
Neubičajena situacija
Ona kaže da se u predmetu protiv Gajića dogodila neubičajena situacija, jer je tužilaštvu, preko Pravobranilaštva, prvo dostavljen prijedlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva od Grada Doboja. Međutim, ubrzo je tužilaštvu dostavljen novi podnesak u kojem se navodi da se taj imovinsko-pravni zahtjev povlači… Ispostavilo se da je optuženi Gajić, samo isplatio štetu koja mu je optužnicom stavljena na tereti.
To je potvrdio i Gajićev branilac, advokat Siniša Mikić.
“U ovom krivičnom djelu nije bilo koruptivnog elementa. Svjedoci su potvrdili da niko nije tražio i uzeo novac. Gajić je od početka insistirao da, ukoliko se utvrdi šteta, obešteti gradski budžet. Odmah je uradio reprogram svog kredita i opteretio se dugom, da bi vratio novac”, rekao je Mikić.
Instruktor za postupke javnih nabavki
Inače, Gajić je nakon hapšenja tri mjeseca proveo u pritvoru, a nakon što je pušten na slobodu vratio se na mjesto direktora dobojske bolnice. Osim toga, on je i odbornik u Skupštini grada Doboja.
“Apsurdno je i da je on instruktor mnogim institucijama za postupke javnih nabavki. To mu je uža oblast iz magisterija”, rekao je Mikić.
Ročište za razmatranje Gajićevog sporazuma o priznanju krivice zakazano je 18. jul.
(Una)