Friday, November 22, 2024
4.7 C
Banja Luka
spot_img

Hirurg neće u zatvor: Dobio i novo zaposlenje uz blagoslov Đajića u UKC-u Srpske

Republika Srpska odavno je zemlja korupcije u kojoj je sve ono što je neshvatljivo razumu običnog čovjeku postalo normalno. Tako ne treba da čudi ni što je jedan hirurg i pored pravosnažne presude zbog vađenja pogrešnog organa pacijentkinji još uvijek na slobodi i normalno radi sa drugim pacijentima i to u najvećoj zdravstvenoj ustanovi Republike Srpske, uz blagoslov njenog direktora.

Hirurgu iz ovog teksta vađenje pogrešnog organa nije jedino krivično djelo zbog kojeg je proteklih godina osuđen, ali ni to nije prestavljalo problem da ga zaposle.

U pitanju je Marinko Lovre, osuđen na godinu dana zatvora zbog nesavjesnog pružanja ljekarske pomoći koji danas radi u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske uz blagoslov aktuelnog direktora Vlade Đajića.

Lovre je još u julu prošle godine osuđen na godinu dana pravosnažnom presudom Okružnog suda u Prijedoru broj 77 0 K 064303 20 Kž 2.

Kao i svaki osuđenik, Lovre je trebao otići u zatvor, a kao datum odlaska naveden je bio 26. februar ove godine.

No, obični građani u Republici Srpskoj već su navikli da pojedinci koji su pravosnažno osuđeni za krivična djela i ne moraju otići u zatvor, pa tako nije ni hirurg Lovre.

On je zamolio banjalučki Osnovni sud da mu odgodi odlazak u zatvor, a razlog je aktuelna pandemija.

Naime, Lovre je objasnio Osnovnom sudu da je angažovan u Kovid timu UKC RS, pa kako nema dovoljno medicinskog osoblja, a naročito doktora medicine, njegovim izostankom sa posla nastala bi ozbiljna šteta po zdravlje pacijenata?!

Direktor UKC RS Vlado Đajić koji je Lovru zaposlio nakon što je dobio otkaz u prijedorskoj bolnici zbog pravosnažne presude, još ranije je izjavio da će Lovre biti udaljen sa posla, ali samo onda kada bude upućen na izdržavanje zatvorske kazne.

Kako se prema novim izmjenama Zakona o krivičnom postupku u Srpskoj sada mogu platiti kazne do godinu dana zatvora, logično je da pravosnažno osuđeni hirurg vjerovatno neće ni otići u zatvor.

Pravosnažna presuda

Hirurg Marinko Lovre pravosnažno je osuđen u julu prošle godine zbog nesavjesnog pružanja ljekarske pomoći pacijentkinji S.S, kojoj je tokom operacije izvadio pogrešan organ.

U presudi se navodilo da je Lovre 26. jula 2014. u Opštoj bolnici u Prijedoru, gdje je bio zaposlen kao hirurg, primio pacijentkinju S.S. zbog upale slijepog crijeva.

-Neposredno prije operacije S.S. je uputio na dijagnostički ginekološki pregled, gdje je ultrazvukom utvrđeno uredno zdravstveno stanje i prisustvo oba jajnika. Poslije toga je obavio operativni zahvat odstranjivanja slijepog crijeva, pa je u toku navedene operacije pacijentkinji, pored upaljenog slijepog crijeva, bez opravdanog medicinskog razloga odstranio i desni jajnik – navedeno je u presudi.

Dalje se navodi da taj svoj zahvat Lovre nije konstatovao u medicinskoj dokumentaciji, niti je o tome obavjestio doktora specijalistu ginekologije.

– On je bio svjestan da se odstranjivanjem desnog jajnika ne pridržava pravila zdravstvene struke, ali je na to pristao. Na taj način prouzrokovao je znatnije pogoršanje zdravstvenog stanja S.S. u vidu umanjenja njene životne sposobnosti – pojašnjeno je u optužnici.

Dodaju da je to pokušao prikriti govoreći S.S. da su se tokom operacije desile komplikacije i da je na desnom jajniku uočio cistu koju je morao ukloniti, te je o ovome informisao i njenog supruga.

– Nizom ljekarskih pregleda preduzetih nakon ove operacije utvrđeno je potpuno odsustvo desnog jajnika kod S.S. – stoji na kraju optužnice koju je protiv njega podiglo prijedorsko Okružno javno tužilaštvo.

Prema nezvaničnim informacijama, taj odstranjeni organ nije poslat na patohistološku analizu, iako je to bio protokol.

Ovo nije jedina optužnica sa kojom se sreo Lovre tokom svoje ljekarske karijere. On je već osuđen zbog primanja mita na novčanu kaznu.

Podsjetimo, Lovre je od Sulje K. uzeo mito od 500 evra kako bi sačinio lažni nalaz. U nalazu je naveo da je Suljin sin zadobio povrede glave i rebara, iako to nije bilo tačno.

Sin je planirao da ovaj lažni nalaz iskoristi tako što bi tužio policiju Republike Srpske da su ga navodno pretukli. Međutim, Lovre je uhapšen u trenutku kada je primio označene novčanice. Nakon toga je priznao krivicu za primanje mita.

Za ovo djelo osuđen je na novčanu kaznu od 20.000 maraka, a republički tužilac nije zatražio da mu se zbog toga zabrani obavljanje poslova na određeni period.

Nakon što je u javnost izašla informacija o ovoj presudi, direktor Opšte bolnice „Dr Mladen Stojanović“ u Prijedoru Mirko Sovilj je dao otkaz Lovri zbog ovog slučaja.

– Zbog presude koja mu je izrečena mi smo donijeli odluku da dobije otkaz, jer tako propisuje zakon – rekao je Sovilj.

Međutim, rukovodstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske je i pored ove pravosnažne presude, zaposlilo Lovru.

U UKC Republike Srpske ranije su potvrdili da je Lovre 19. februara 2018. zaključio ugovor o radu na tri mjeseca i raspoređen je na radno mjesto doktor medicine-specijalista opšte hirurgije u Klinici za opštu i abdominalnu hirurgiju UKC RS.

Nakon što su mu istekla ova tri mjeseca, ugovor mu je opet bio produžen.

Izbjegnuta zastara postupka

Pravosnažnom presudom hirurgu Marinku Lovri je nakon šest godina bio okončan sudski postupak koji je prijetio da uđe u zastaru.

Naime, da je kojim slučajem Okružni sud u Prijedoru ukinuo prvostepenu presudu i vratio slučaj Osnovnom sudu u Prijedoru, od presude ne bi bilo ništa, jer bi čitav slučaj zastario.

 (Gerila.info)

Popularne vijesti