Friday, November 22, 2024
-0.4 C
Banja Luka
spot_img

Korupcija u BiH prilikom javnog zapošljavanja

Problem korupcije prilikom javnog zapošljavanja u Bosni i Hercegovini je više nego jasan. Uprkos tome što glas građana, civilnog društva i nevladinih organizacija govori da je ovu oblast nužno regulisati i izbaciti prisustvo korupcije u njoj, glas zvaničnih državnih organa, koji bi trebali da ovaj problem i riješe, se ne čuje. Sve nam ovo izgleda kao da im je u interesu da ovakvo stanje u oblasti javnog zapošljavanja ostane i dalje na snazi. Helsinški odbor za ljudska prava je u saradnji sa Centrima civilnih inicijativa i USAID-om, sproveo niz aktivnosti kako bi ovu oblast bolje regulisali i smanjili korupciju u njoj. Između ostalog izdali su i Saopštenje u kome obavještavaju javnost šta je problem i šta su oni do sada uradili na njegovom rješavanju.

Saopštenje Helsinškog odbora za ljudska prava prenosimo u cjelini:

“U okviru projekta “Transparentno javno zapošljavanje – javni interes u borbi protiv korupcije u  BiH”, kojeg realizuje Helsinški odbor za ljudska prava uz pomoć Centara civilnih inicijativa i USAID-a, realizovano je niz aktivnosti koje imaju za cilj obezbjeđivanje sistemske transparentnosti u postupcima javnog zapošljavanja.

Od istraživanja koje smo proveli, prošlo je skoro pola godine. Uprkos predizbornim obećanjima političkih lidera da će se uhvatiti u koštac sa korupcijom, još uvijek stojimo u mjestu.

Rezultati istraživanja predstavljaju samo još jedan uzvičnik u stepenu hitnosti potrebe za rješavanje problema netransparentnosti. Zbog netransparentnog zapošljavanja nisu pružene jednake šanse svim licima koja traže posao. Nezaposlene osobe, koje godinama traže zaposlenje na regularan i zakonit način, ostaju dugoročno nezaposlene i gube povjerenje u rad javnog sektora i regularnost zapošljavanja u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini, ali i u brojne druge institucije koje imaju (ne)posredan uticaj na rješavanje ovih problema. Zbog nezadovoljstva usled postojećih nepovoljnih okolnosti na tržištu rada, mladi visokoobrazovani kadrovi, sve češće napuštaju državu, što negativno utiče na ekonomski potencijal Bosne i Hercegovine. Analizom podataka koje smo dobili istraživanjem, dolazimo do zaključka da ljudi percipiraju korupciju, malverzacije kao i  kriminalne radnje, ali ne vide nadu za rješavanje ovih, duboko ukorijenjenih društvenih problema. Građani, prema rezultatima istraživanja, podjednako korumpiranim smatraju Ministarstvo unutrašnjih poslova i pravosudne organe, dok manje korumpiranim smatraju političke partije, javne službenike, zdravstvo, obrazovni sistem i privatni sektor.

Jedan od konkretnih načina borbe protiv korupcije, kako smatraju građani koji su obuhvaćeni istraživanjem, jeste posvećivanje više pažnje obezbjeđivanju transparentnosti javnog zapošljavanja, kao i reforma postojećih zakona. Direktan uticaj obezbjeđivanja sistemske transparentnosti, koja podrazumijeva proceduru javnog zapošljavanja ali i trošenje javnih sredstava, bi bio na povećan trend odlaska mladih iz zemlje. Građani, posebno mladi ljudi, bi stekli povjerenje u sve ključne institucije u Bosni i Hercegovini, što bi ih dalje ohrabrilo za ostanak u državi. Porazan je podatak, takođe, da najveći broj ispitanika nikada nije prijavilo korupciju. Rezultate istraživanja možete pronaći na sljedećem linku:

https://wetransfer.com/downloads/8c8e3997d5a9489d77c91194cec5845420210202111348/ec3c46dd9a017f7c7b555d67fdfc0ec120210202111410/3c57f2

(Infoveza)

Popularne vijesti