Vlada Republike Srpske planira da plati 120 miliona evra, odnosno oko 234 miliona KM, ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu za otkup preduzeća „Comsar Energy RS“ i vraćanje koncesije nad ležištem uglja „Ugljevik Istok 2“, ekskluzivno otkriva portal CAPITAL.
Prema informacijama, vrijednost ovog preduzeća procijenjena je na osnovu posljednjih analiza koje su rađene po narudžbi „Comsara“. Međutim, nova analiza, koja je trenutno u toku, mogla bi dodatno povećati vrijednost firme zahvaljujući posljednjim odlukama Vlade RS. Vlada je, naime, omogućila kompaniji „Comsar“ da eksploatiše ugalj i prodaje ga na slobodnom tržištu, dok je prema osnovnom koncesionom ugovoru taj ugalj bio namijenjen isključivo za potrebe termoelektrane koju je „Comsar“ trebalo da izgradi.
Povećanje vrijednosti kroz koncesione pogodnosti
Prije pet do šest godina „Comsar“ je tražio 98 miliona evra za otkup, ali je svaka nova analiza vrijednosti kompanije dovodila do rasta tog iznosa. Posljednjim aneksima ugovora, koje je Vlada RS potpisala s „Comsarom“, produžen je period trajanja koncesije i omogućeno da se ugalj prodaje trećim licima. Ovo je značajno povećalo potencijalnu buduću dobit preduzeća.
Način na koji će Vlada RS obezbijediti novac za ovu transakciju za sada nije poznat, ali se razmatra mogućnost plaćanja u više rata. Kupac će biti preduzeće „Gas-RES“, koje je u stoprocentnom vlasništvu Republike Srpske.
Strateški značaj za RiTE Ugljevik
Vlada RS je na posebnoj sjednici naglasila da je projekat od strateškog značaja za funkcionisanje RiTE „Ugljevik“ i energetskog sistema Republike Srpske. Koncesije „Comsar Energy RS“ obuhvataju ležišta uglja „Ugljevik Istok 2“, Delići i Peljave-Tobut, kao i ležište krečnjaka Baljak. Ova ležišta direktno su povezana s poslovanjem termoelektrane RiTE Ugljevik.
Načelnik opštine Ugljevik, Dragan Gajić, prije dva dana je izjavio da ga je predsjednik RS Milorad Dodik obavijestio o odluci Vlade da otkupi „Comsar Energy RS“. Gajić je naveo da će ovaj potez obezbijediti stabilnost u snabdijevanju ugljem i rad termoelektrane.
Otvorena pitanja i odgovornost Vlade RS
Vlada RS se u više navrata suočavala s kritikama zbog ustupaka koje je pravila „Comsaru“. Prethodni aneksi ugovora zaštitili su „Comsar“ od mogućnosti jednostranog raskida ugovora, čime je Srpska dovedena u situaciju da se oslanja na skupe međunarodne arbitraže.
Ostaje pitanje zašto Vlada RS nije ranije raskinula ugovor sa „Comsarom“, već je godinama omogućavala dodatne pogodnosti koje su povećavale vrijednost firme. Javnost traži odgovore o tome ko će snositi odgovornost za ovakve odluke i da li će najnoviji potez Vlade zaista obezbijediti stabilnost energetskog sistema RS.
(Capital)