Sunday, January 5, 2025
-3.4 C
Banja Luka
spot_img

Raport: Nešiću “Range Roverom” pred hotel donosili 130 000 maraka!

Sud BiH odredio je pritvor od jednog meseca ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, vlasniku firme “Legend” Mladenu Lučiću i direktoru preduzeća “Putevi RS” Mirku Dakiću. Tužilaštvo BiH osumnjičilo je ovu trojicu za organizovani kriminal, primanje mita i pranje novca. Prema navodima istrage, Nešić je, dok je obavljao funkciju direktora “Puteva RS”, primao mito u vrednosti većoj od milion KM. Tužilaštvo tvrdi da je godišnje, u periodu od 2016. do 2020. godine, primao po 250.000 KM od sredstava namenjenih za održavanje puteva.

Glavni svedok u ovom slučaju je Mirko Pandurević, direktor firme “Romanijaputevi”, koji je priznao da je učestvovao u šemi izvlačenja novca. Prema njegovom iskazu, novac je izvlačen iz “Puteva RS” preko lažnih faktura koje su izdavale fiktivne firme. Na taj način, Nešić i Lučić su dolazili do velikih suma, dok su posrednici poput Sanjina Avdića, vlasnika nekoliko fiktivnih firmi, obezbeđivali potrebne dokumente i transakcije. Pandurević je detaljno opisao kako je bio prinuđen da izdvaja deset odsto od sredstava koje je njegova firma dobijala od “Puteva RS”.

Isplate mita su, prema rečima svedoka, vršene na različitim lokacijama, uključujući naselje Tilava i kafić Espanja u Istočnom Sarajevu. U nekim slučajevima, novac je predavan lično, dok je deo sredstava prebacivan na račune firmi “Adriatic International” i “Kadal”, za koje Tužilaštvo tvrdi da su služile za prikrivanje tragova.

Pandurević je takođe naveo da je Lučić, vlasnik firme “Legend”, bio ključna figura u organizaciji sistema fiktivnih ugovora i fakturisanja nepostojećih radova. U saradnji sa Sanjinom Avdićem, organizovao je izdavanje lažnih faktura, dok je deo novca bio namenjen Nešiću i njegovim saradnicima. Sredstva su podizana u gotovini i predavana u dogovorenim iznosima. Pandurević je objasnio da je firma “Romanijaputevi” bila zavisna od redovnih uplata “Puteva RS”, te da bi kašnjenje isplata ugrozilo poslovanje firme i egzistenciju zaposlenih.

U šemi su učestvovali i drugi posrednici, poput Bariše Bejtovića i Adnana Đoze, koji su omogućavali prenos i podizanje novca. Prema iskazima, deo sredstava ostajao je njima kao provizija, dok je ostatak bio prosleđivan glavnim organizatorima.

Tužilaštvo BiH navodi da je tokom istrage prikupilo značajne dokaze koji potvrđuju ove navode. Među dokazima se nalaze finansijski izveštaji, dokumentacija o transakcijama, iskazi svedoka i osumnjičenih, kao i podaci prikupljeni primenom posebnih istražnih radnji. Istraga je pokazala da su osumnjičeni koristili složene finansijske šeme kako bi sakrili tragove i podelili novac između učesnika u ovom kriminalnom lancu.

Sud BiH je, nakon uvida u prikupljene dokaze, zaključio da postoje osnovane sumnje da su Nešić, Lučić i Dakić učestvovali u organizovanom kriminalu. Takođe, utvrđeno je da su zloupotrebom službenog položaja ostvarivali nelegalnu korist, dok su druge osobe angažovane za obezbeđivanje logistike i prikrivanje tragova.

Osim osnovane sumnje, Sud je odlučio da odredi pritvor kako bi se sprečilo moguće uticanje na svedoke ili uništavanje dokaza. Pritvor je određen i zbog težine krivičnih dela, koja uključuju ozbiljno narušavanje integriteta javnih institucija i velika finansijska oštećenja.

Ovaj slučaj privukao je veliku pažnju javnosti, s obzirom na to da uključuje visoke zvaničnike i složene mehanizme korupcije. Tužilaštvo BiH je najavilo nastavak istrage, uključujući proveru dodatnih transakcija i saradnika u ovoj kriminalnoj mreži. U međuvremenu, advokati osumnjičenih najavili su žalbe na odluku o pritvoru, tvrdeći da nisu predstavljeni dovoljni dokazi za takvu meru.

(raport.ba)

Popularne vijesti