Saturday, November 23, 2024
-1.4 C
Banja Luka
spot_img

Gangsterski izleti u banjalučkoj Građevinskoj školi

Svima je odavno jasno u kakvom je stanju (vaspitno) obrazovni sistem u cijeloj zemlji, ali čini se kao da se dno redovno probija, a rupe postaju sve dublje.

Nove, gotovo pa nestvarne fotografije, stižu nam sa zvaničnih naloga na društvenim mrežama JU „Građevinska škola“ u Banjaluci, a glavne uloge rezervisane su za đake ove škole. Naime, tokom izleta koji su đaci sa pojedinim profesorima imali na Kozari, svjedočili smo i, blago rečeno, neprimjerenom ponašanju učenika.

„Jesenje sunce, još uvijek zelena Kozara i dobro društvo dobitna su kombinacija za raspoloženje. Izlet na Kozaru, oktobar 2024“, piše na Fejsbuk objavi ove škole, a u albumu su se, između ostalih, nalazile i fotografije djece u nepristojnim pozicijama na eksponatima i sa pivskim flašama i cigaretama u rukama. S obzirom na to da su neki od đaka maloljetni, mi smo iz predostrožnosti zatamnili sva lica na fotografijama.

 

Nakon što smo školi poslali zvaničan upit i tražili zvanično objašnjenje od direktora škole, fotografije su obrisane, a iz škole kažu da su fotografije objavljene greškom.

„Ovaj slučaj je rezultat propusta u izboru fotografija za objavu i u budućnosti ćemo preduzeti korake kako bismo osigurali strožiju kontrolu i pregled svih sadržaja prije objave. Naši prethodni albumi svjedoče o dobrom vladanju i primjerenom ponašanju učenika. Napominjemo da škola konstantno radi na podizanju svijesti o spornim ponašanjima, kao i analizi i rješavanju svakodnevnih izazova koji nisu problem samo škole, već i šireg društva“, rekao je za portal Infoveza direktor škole Ljuban Bajić.

Međutim, ovdje je jasno da se veći problemi kriju iza same kamera i kod kuće, a sama činjenica da su odgovorni profesori i fotografi odobrili da ove fotografije uopšte i nastanu jeste ono što više zabrinjava od samih fotografija.

Docent dr Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci Nebojša Đurić za naš portal objašnjava da ovakve slike mogu imati ozbiljne posljedice – kako na reputaciju učenika, tako i na ugled škole.

„Mladost je period istraživanja i izražavanja identiteta, ali je važno imati na umu odgovornost koja dolazi s tim. Kao društvo, imamo obavezu da mlade podržimo u razvijanju svijesti o tome kako određeni izbori mogu uticati na njihovu budućnost. Obrazovanje, kako u porodici, tako i u školi, igra ključnu ulogu u usmjeravanju mladih ka odgovornom ponašanju i pozitivnom predstavljanju“, ističe Đurić.

Do trenutka objavljivanja ovog teksta nismo uspjeli da dobijemo odgovor od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske. Oni su izabrali da, kao mnogo puta do sada, zatvore oči pred problemom.

Piše: Stefan Blagić

Popularne vijesti