Najava uvođenja kontrola uz obavezu organizacija da šalju finansijske izvještaje vlastima u RS, kao i definisanje organizacija kao „stranih agenata” – ukoliko se one bave političkim djelovanjem – izazvala je uzbunu u civilnom sektoru. Vlasti su pokušale da umire kritike objašnjenjem da je zakon zasnovan na uzoru iz SAD i da se epitet „agenata” po odredbama ovog zakona ne odnosi na aktiviste koji se bave naukom, kulturom, socijalnom i zdravstvenom zaštitom, sportom, zaštitom potrošača, pravima nacionalnih manjina i lica s invaliditetom, životnom sredinom ili borbom protiv korupcije.
Opozicionarka i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić smatra da je namjera vlasti obračun s političkim neistomišljenicima. Za naš list kaže kako je vlast već kriminalizovala javnu riječ uvođenjem klevete u Krivični zakonik, a da sada stavlja stigmu stranih plaćenika ljudima koji ukazuju na probleme u društvu. Ona smatra da predsjednik RS Milorad Dodik i danas opstaje na vlasti „igrajući igre sa stranim faktorom”.
Narodni poslanik i predsjednik Pokreta za pravdu i red Nebojša Vukanović izjavio je da je ovaj zakon sulud: “Oni će i crkve, popove i sveštenike i svakog ko se ne dopada vlasti proglasiti stranim špijunima. Žele da etiketiraju ljude, da ih progone, da ih zastraše. Nastavak će biti zakon o medijima, ali šta god da rade, to im neće poći za rukom.
Predstavnici Delegacije EU u BiH smatraju da bi zakon „imao zastrašujući učinak na legitimno djelovanje organizacija civilnog društva”, dok su u EU „ozbiljno zabrinuti”. Ambasada SAD kaže da ovaj zakon čini NVO sektor „ranjivim na krivični progon zbog legitimnih aktivnosti”.
Poslanik vladajućeg SNSD-a u Skupštini RS Srđan Mazalica pojasnio je za „Politiku” da razlog za donošenje ovog zakona jeste osiguravanje javnosti rada i transparentnosti u radu neprofitnih organizacija. Kaže da su prijedlogom zakona, u odnosu na nacrt, predložena fleksibilnija rješenja jer je smanjen broj NVO koje se smatraju agentima stranog uticaja, kao i broj aktivnosti koje se smatraju političkim.
„Zakon bi trebalo da omogući veću transparentnost, jer smo imali slučajeva da takve NVO aktivno djeluju na političke procese u Srpskoj, a predstavljaju se kao predstavnici određenih grupa građana i da rade u njihovom interesu, a zapravo rade za neke strane države i organizacije, često i na podrivanju ustavnog poretka u smislu rada na smanjenju nadležnosti RS. Predloženi zakon biće dovoljno demokratski, ali će omogućiti zaštitu interesa RS i njenih građana”, rekao je Mazalica.
U prijedlogu zakona kao „agenti stranog uticaja” definisane su neprofitne organizacije koje pomažu strani subjekti, a koje se bave političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima kao i drugim aktivnostima koje se odnose na političko organizovanje i djelovanje usmjereno na ugrožavanje demokratije, narušavanje integriteta RS, kršenje Ustavom RS zajamčenih sloboda i prava. Političkim djelovanjem smatra se i uticaj na javno mnjenje radi postizanja političkih ciljeva. Sem novačnih kazni, predviđene su i zabrane djelovanja u slučaju da sud potvrdi aktivnosti na narušavanju integriteta RS.
(Politika – Infoveza)