Ursula fon der Lajen, predsjednik Evropske komisije nakon posjete BiH i razgovora sa Borjanom Krišto, predsjedavajućom Savjeta ministara BiH rekla je da je budućnost BiH u Evropskoj uniji i želimo da BiH bude punopravna članica EU.
“Pokazali ste kroz formiranje vlasti i sve ono što je urađeno da ova zemlja može imati rezultate”, rekla je Fon der Lajenova.
Ona je rekla da cilj treba biti na ispunjavanja 14 prioriteta te da je do sada saradnja bila dobra i da treba nastaviti u tom pravcu te da Zapadni Balkan treba da otvara svoje granice i zajednički da radi na formiranju jedinstvenog tržišta.
“Za BiH je to bolje poslovno okruženje i digitalizacija i na tome moramo svi raditi. Kombinacija reformi i investicija je izuzetno snažna i to funkcioniše u Evropskoj uniji i ukoliko bude uspješno realizovan plan rasta ne samo da bi približio naše privrede, već bi približio region Evropskoj uniji. Imamo mogućnost da udvostručimo vaše privrede u roku jedne decenije”, rekla je Fon der Lajenova.
Govoreći o datumu o početku pregovora Fon der Lajenova je rekla da je rješavanje svih 14 priorieta veoma važno i to prije svega za BiH.
“To je onda snažan argument vaše sposobnosti da pravite iskorake i jačate vladavinu prava”, rekla je Fon der Lajenova.
Kada je riječ o pomoći odnosno planu rasta i činjenici da je EU izdvojila šest mlijardi evra, Fon der Lajenova je rekla da će sve zemlje imati pristup tim sredstvima ali da će uslov biti reforme.
“Ako se ne realizuju reforme sredstva će se preusmjeriti drugim zemljama Zapadnog Balkana”, rekla je Fon der Lajenova.
Krišto je istakla da je posjeta značajan korak na putu BiH ka EU i posjeta je prilika da se predstavi novi plan rasta Evropske unije za zemlje regije.
“To je bitno za sve nas i trebamo iskoristiti priliku da napravimo značajan iskorak kroz novi plan rasta. Ova posjeta predstavlja da se upoznamo sa finansijskom odlukom od šest milijardi evra od čega je dve milijarde bespovratno, a ostalo je zajam. Trebamo se zahvaliti zemljama EU na ovoj pomoći”, rekla je Krišto.
Ona je rekla da bi otvaranje pregovaračkog procesa značio za BiH te da bi u kontekstu geopolitičkih procesa BiH postala stabilnija i uspješnija.
(Nezavisne novine)