Okružni sud je početkom maja donio presudu kojom je nevažećim proglašeno Ćeranićevo imenovanje u docenta 2016. godine. U presudi se navodi da je Univerzitet propustio da obavještenje o Ćeranićevom imenovanju dostavi ostalim kandidatima i da oni zbog toga nisu imali mogućnost žalbe. Radovan Višković je rekao da ne može da odgovori na poslaničko pitanje.
“Ja zaista prvi put čujem za to i ne mogu odgovarati na nešto o čemu ne znam. Ja ću dati nalog ministarstvu da Vam pripreme i dostave informaciju o tome“, rekao je Višković.
Darko Trifunović, stručnjak za bezbjednost, navodi kako je čitava situacija poražavajuća za Fakultet i za Univerzitet. On smatra da će izbor u zvanje docenta morati biti ponovljen.
“To će biti katastrofalno za instituciju. Pošto se radi o dekanu, rukovodiocu institucije, dovedeno je u pitanje sam rad institucije, diplome koje su potpisane, članstvo u komisijama, magistarski radovi. Sve je pod upitnikom. Ja ne mogu da razumijem kako je moglo doći do toga“, rekao je Trifunović za BN, nakon presude Okružnog suda.
Rektor banjalučkog Univerziteta Radoslav Gajanin je rekao nakon presude da će Ćeranić ostati dekan. On je rekao da Ćeranić i dalje ima izbor u zvanje vanrednog profesora kao i da ništa nije poništeno već su “samo vraćene neke procedure”.
Vukota Govedarica je rekao da će skupštinski Odbor za bezbjednost kojim predsjedava tražiti zvanične informacije od resornog ministarstva a u vezi sa slučajem dekana Fakulteta za bezbijednost.
Mediji su prije nekoliko godina pisali o načinu na koji je Ćeranić postao dekan.
Njegovim imenovanjem za dekana FBN-a prekršen je Statut banjalučkog Univerziteta, član 57., tačka 2., u kojem je jasno navedeno da se na mjesto dekana mogu imenovati samo vanredni i redovni profesori. Ćeranić ima zvanje docent, koje je dobio krajem 2016. godine, pod vrlo čudnim okolnostima.
Sama konkursna procedura, prema kojoj je Ćeranić izabran u zvanje docenta, sporna je zato što je konkurs trebalo da bude raspisan na prijedlog nastavno–naučnog vijeća FBN-a, koji u to vrijeme nije ni postojao niti je bio upisan u Registar visokoškolskih ustanova. U to vrijeme FBN nije imao ni dozvolu za rad Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, čime nisu ispunjeni uslovi iz člana 20. Zakona o visokom obrazovanju u Republici Srpskoj.
Njegovim imenovanjem za dekana je prekršen Statut Univerziteta u Banjaluci, što jeste bilo problematično, zbog čega je Senat univerziteta promptno zatražio izmjene Statuta od Ministarstva prosvjete i kulture. Izmjene Statuta se usvajaju, a nezakonito imenovanje Ćeranića za v.d. dekana se formalno pokriva. Sve to je pisao portal Žurnal, 2018. godine.
Predrag Ćeranić je javnosti u Republici Srpskoj poznat kao jedan od najvećih zagovornika politike Milorada Dodika i jedan od onih koji je svojevremeno fizički pomogao Dodikov prvi dolazak na vlast, bio je njegov savjetnik a trenutno je i član Savjeta za odbranu ustavnog poretka Republike Srpske.
(GERILA info)