Friday, November 15, 2024
4.7 C
Banja Luka
spot_img

Majke djece sa poteškoćama u razvoju protestom u Bijeljini traže izmjenu zakona

Nakon Banjaluke, roditelji djece sa poteškoćama u razvoju protestovali su u Bijeljini, zahtjevajući bolje uslove života za svoju djecu.

Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju dižu glas, jer im se oduzimaju prava da svojoj djeci poboljšaju uslove života i bar malo olakšaju tešku situaciju. Obraćali su se svim institucijama na koje nisu dobili odgovore, a kamoli naznaku rešenja problema.
“Uslovljavaju vas. Ako vam dozvole da ostvarite pravo roditelj negovatelj, a sa finansijske strane nama svima treba to radi terapija, radi poboljšanja života djeteta, sa druge strane ne smije dijete da boravi ni u jednoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi i samim tim zatvaramo djecu u četiri zida. Hoću da napomenem da ovi protesti su isključivo skup roditelja koji se bore za poboljšanje statusa i mogu reći da je ovo zaista naš jauk duše”, kaže Natalija Dragić.

Prema aktuelnom Zakonu starosno ograničenje je do 30.godina a iznos davanja za majku-negovatelja je u visini minimalne plate.
Kako navode, majke bivaju masovno odbijene zbog neispunjavanja uslova i ako dijete ima određeno oboljenje a nisu sposobne za rad u nedostatku vremena te primoranosti stalnog nadzora nad djetetom. Bolesti kao što su Daunov sindrom se prema sadašnjim tačkama zakona tretiraju kao privremena stanja.
-Osnovno obrazovanje prema Zakonu Republike Srpske o obrazovanju je obavezno i to vrijeme majke provode ispred Centra za obrazovanje u periodu trajanja edukacije, da ukoliko dođe do nepredviđene situacije sa djetetom budu prisutne, te nisu u mogućnosti da rade- rekao je Stefan Blagić iz udruženja građana Restart Srpska.
– U procesu smo izrade ispravke i dopune postojećeg zakona koji ćemo dostaviti Narodnoj skupštini Republike Srpske u narednom mjesecu. Ukoliko nakon toga ne dobijemo zeleno svjetlo bićemo primorani da izađemo na ulice i blokiramo saobraćaj. Problem sa kojim se suočavaju ovi roditelji je za budžet Republike Srpske neopterećujuć, jer najviše iznosi prema našim proračunima oko 350.000 KM, dok funkcioneri za službene automobile izdvajaju i do pola miliona maraka- rekao je Blagić.
Roditelji u svom obraćanju novinarima iznijeli su i određene zahtjeve koje su predočili institucijama Republike Srpske ali nisu naišli na odobravanje pa ni od Centra za socijalni rad.
(Zvornik news)

Popularne vijesti