Saturday, November 23, 2024
-4.4 C
Banja Luka
spot_img

REKLAMIRANJE JAVNIH PREDUZEĆA : Elektro-Bijeljina izdvaja čak 200 hiljada KM za vlastitu promociju

Zavisno elektrodistributivno preduzeće Elektro-Bijeljina pokrenulo je otvoreni postupak za nabavku usluga medijskog oglašavanja, za šta su odlučili izdvojiti čak 200 hiljada KM, i to bez uračunatog PDV-a.

Okvirni sporazum biće zaključen na period od godinu dana sa jednim ponuđačem, a pojedinačni ugovori će se zaključivati, kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, “u skladu sa potrebama i raspoloživim sredstvima ugovornog organa”. Pritom ZEP sebi daje sasvim dovoljno slobode da sredstva potroši i prije roka, pa je navedeno i kako će, ukoliko se novac ranije potroši, ugovor prestati da važi:

– Ukoliko se okvirni sporazum u finansijskom smislu realizuje u cjelosti prije isteka roka od 12 mjeseci, isti prestaje da važi – navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Osim opštih uslova za kvalifikaciju ponuđača, u skladu sa članom 45 Zakona o javnim nabavkama, u ovom postupku propisani su i uslovi tehničke i profesionalne sposobnosti. Pritom se pozivaju na član 50 Zakona o javnim nabvakama, koji zaista propisuje da ugovorni organ ima pravo zahtijevati opremljenost ponuđača. Ipak, u ovoj tenderskoj dokumentaciji i postupku Elektro—Bijeljine tako su jasno propisani uslovi i broj osoblja i opreme, da postoji opravdana sumnja da je zapravo “nacrtana” za određenog ponuđača.

“Zbog specifičnosti traženog posla i djelatnosti ZEDP Elektro-Bijeljina”, navode, neophodno je da izvršilac koji će pokrivati regiju Semberije na raspolaganju ima minimalno:

– sedam TV kamera

– četiri snimateljske ekipe

– tri fotoaparata

– šest montažnih jedinica, od kojih su dvije mobilne

– neophodna rasvjetna tijela i snimače zvuka

– dron za snimanje iz zraka, a kako bi “u svakom trenutku mogao da odgovori na lokacijske i sadržajne zahtjeve naručioca posla”.

TV stanica na kojoj je planirano emitovanje materijala koji će pokrivati regionalne centre Banja Luku, Trebinje i Bijeljinu mora imati osam kamera, šest snimateljskih ekipa, tri fotoaparata, šest montažnih jedinica, rasvjetna tijela i snimače zvuka i dron.

– TV stanica mora imati mogućnosti da u svakom trenutku emituje sadržaje uživo sa minimalno šest različitih lokacija istovremeno na kojima se prate događaji, a za potrebe naručioca.

Kao jedan od dokaza, ponuđači moraju dostaviti i potvrdu o posjedovanju studija za realizaciju gostovanja uživo u Bijeljni.

Kriterij za dodjelu ugovora je najniža cijena.

Nije u potpunosti jasno zašto bi jedno javno preduzeće koje ima monopol uopšte imalo potrebu za reklamiranjem ovog obima, ali ovo nije prvi put da se javni novac troši u tu svrhu. Uslovi u tenderskoj dokumentaciji uveliko podsjećaju na one od ranije kada je Elektro-Bijeljina dodjeljivala novac Alternativnoj televiziji, odnosno firmama u njenom vlasništvu.  Prema pisanju Žurnala, ATV je osnivač firme „A media“, a Alternativna televizija 2019. kupila je radio „Igokeu“, koji je bio u vlasništvu Gorice Dodik, kćerke Milorada Dodika i Košarkaškog kluba „Igokea“. Radio je prethodno nosio i ime „Agape“, kao i restoran koji je u Goričinom vlasništvu. Mijenja ime u „A radio“ i iz Laktaša je preseljen u Banjaluku, u zgradu ATV-a. Funkciju direktora od Ivane Dodik, supruge Dodikovog sina Igora, preuzeo je – Drahmi Miskin.

Od 2022. godine do danas ERS, HET, HE na Drini i Elektro- Bijeljina dodijelile su ovoj firmi pet ugovora vrijednih 182.746 KM(1.755, 64.350, 23.400, 35.100, 58.442 KM). „A Radio“ 2021. godine dobio je tek jedan direktni sporazum od Elektrodistribucije Pale, ali vrijedna maksimalnih 7.020 KM sa PDV-om.

 

(pratimotendere.ba)

Popularne vijesti