Nedavno smo svjedočili još jednom samoubistvu na Univerzitetsko – kliničkom centru Republike Srpske.
Iz UKC-a su tada rekli da se radilo o psihički nestabilnom pacijentu, ali je unazad nešto više od godinu dana, život prijevremeno skratilo još šest osoba, dok su iz UKC-a javnost uvjeravali da ni za jedno samoubistvo oni nisu odgovorni. Najviše slučajeva samoubistava bilo je za vrijeme trajanja pandemije COVID-19 virusa.
Naša redakcija odlučila je da provjeri da li se samoubistva dešavaju i u kliničkim centrima u regionu, pa smo tako upite poslali Kliničkom-bolničkom centru u Zagrebu, Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru Univerziteta Sarajevo.
Iz Zagreba su nam poručili da se oni nisu susretali sa samoubistvima pacijenata unazad godinu dana, ali da prepoznaju da u Hrvatskoj treba voditi više računa o ovom problemu.
„Sigurno je i da veza između samoubistva i mentalnog zdravlja postoji. Pitanja o suicidalnim mislima ili namjerama postavimo svakom čovjeku koji dođe kod nas. To je nešto što nas najviše brine“, istakla je primarijus doktor Sanja Martić – Biočina.
Na KCUS su pojasnili da se zadnje samoubistvo u Kliničkom centru u Sarajevu desilo krajem 2020. godine i da se radilo o muškarcu koji nije želio da se priključi na respirator, dok unazad godinu dana nije zabilježen niti jedan smrtni slučaj ovog karaktera.
Iz KBC-a Beograd nismo dobili odgovor na naša pitanja, ali smo uspjeli da dođemo do informacija o broju samoubistava u proteklih godinu dana. Naime, na KBC-u desilo se jedno samoubistvo i to u maju tekuće godine, kada se pacijent bacio sa trećeg sprata Prve hirurške klinike.
Međutim, ono što je najzanimljivije jeste činjenica da ni Vlado Đajić, a niti kompletna služba za odnose sa javnošću UKC-a nisu smjeli da daju nikakav komentar/odgovor na naša pitanja. Đajić i kompanija već mjesecima ignorišu upite našeg portala, a na kraju ostaju nijemi na samoubistva koja im se praktično dešavaju pred nosom.
Kako nezvanično saznajemo, jedini instrument borbe protiv samoubistava na UKC-u Republike Srpske trenutno jesu prozori koji su, ili potpuno zatvoreni ili ostavljeni na kip, što pacijentima pogotovo u doba visokih temperatura, predstavlja otežavajuću okolnost. Pacijenti su se prethodne sedmice žalili na nedostatak vazduha u bolničkim sobama.
Zbog toga što nismo dobili komentar iz UKC-a, ostali smo uskraćeni i za odgovor da li se u budućnosti planiraju uvesti nove, modernije mjere kojima bi se pokušao suzbiti rizik od samoubistava na najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj ili će “prozori na kip” biti jedina mjera koju će uprava UKC-a preduzeti.
Piše: Stefan Blagić